Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wicepremier Piechociński o liście Putina

Wicepremier J. Piechociński podpisywał w Olsztynie umowę z fabryką opon Michelin, która zakłada rozbudowę produkcji opon do maszyn rolniczych. Fot. M.Świniarski

Unia Europejska będzie miała jednolite stanowisko w sprawie kryzysu energetycznego. Przygotuje też odpowiedź na list prezydenta Rosji. Zapowiedział to wicepremier-minister gospodarki Janusz Piechociński, który uczestniczył w Olsztynie w telekonferencji z unijnym komisarzem do spraw energii Gunterem Oettingerem.

Władimir Putin napisał list do europejskich przywódców w ubiegłym tygodniu. Grozi w nim wstrzymaniem dostaw gazu na Zachód, jeśli Ukraina nie spłaci swojego długu wobec Gazpromu.

– Odpowiedź Unii ma być znana jutro – powiedział Janusz Piechociński. Państwa członkowskie zgłoszą swoje uwagi do propozycji tekstu, a w środę Władimir Putin i szefowie Gazpromu otrzymają odpowiedź od Unii Europejskiej.

– Interes Polski nie został pominięty – twierdzi wicepremier. Wypracowane przez rząd stanowisko Polski przedstawiają minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i właśnie Janusz Piechociński, którego ministerstwo odpowiada za kwestie energetyczne.

„W kolejny sezon gazowy Polska weszła z rekordowymi zasobami” – tak z kolei Janusz Piechociński skomentował w Olsztynie przygotowanie kraju na kryzys energetyczny w Europie.

Zapewnił także, że Polsce nie grożą ewentualne zakłócenia dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę, bo możliwości magazynowania gazu zostały podniesione, a w ciągu ostatnich kilku lat gazociągi zostały znacząco rozbudowane.

Wicepremier Janusz Piechociński uważa również, że polski rząd uczy się na błędach krajów Europy środkowo-wschodniej i dlatego buduje w Świnoujściu gazoport. Zmiany mają umożliwić odcięcie się od Rosji. 2/3 wykorzystywanego w Polsce gazu pochodzi bowiem ze wschodu.

Wicepremier Piechociński podpisywał dziś w Olsztynie umowę z fabryką opon Michelin, która zakłada rozbudowę produkcji opon do maszyn rolniczych. Francuski koncern chce zainwestować w tę działalność 100 milionów euro. (mlewin/as)

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gaz, Rosja, Piechociński, energetyka
Selim Chazbijewicz: nie sądzę, żeby Rosja zrezygnowała z zajęcia Ukrainy

O pozycji Rosji we współczesnym świecie i o rosyjskiej koncepcji strefy wpływów w Europie - mówił goszczący w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn profesor Selim Chazbijewicz, politolog...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV