Selim Chazbijewicz: nie sądzę, żeby Rosja zrezygnowała z zajęcia Ukrainy

Profesor Selim Chazbijewicz, politolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Fot. B. Świerkowska-Chromy
O pozycji Rosji we współczesnym świecie i o rosyjskiej koncepcji strefy wpływów w Europie – mówił goszczący w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn profesor Selim Chazbijewicz, politolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Profesor Selim Chazbijewicz nie sądzi, żeby Rosja zrezygnowała z zajęcia Ukrainy. Politolog UWM jest przekonany, że prezydent Rosji realizuje koncepcję swojego doradcy, profesora Aleksandra Dugina, która zakłada, że „kto panuje nad Europą wschodnią, ten rządzi światem”. Zgodnie z tą koncepcją w rosyjskiej strefie wpływów są: Ukraina, Mołdawia, Białoruś, Rumunia i Finlandia.
Koncepcja Dugina „Podstawy geopolityki” zakłada podział wpływów w Europie Wschodniej między Rosję i Niemcy. Polskę i kraje bałtyckie przypisuje zachodowi – dodał goszczący w Radiu Olsztyn profesor Selim Chazbijewicz. Czy rząd rosyjski będzie konsekwentnie i ściśle realizował wizję Dugina, trudno jest przewidzieć – dodał politolog Selim Chazbijewicz z UWM.
Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Selimem Chazbijewiczem

















![Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia] Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FBoze-Cialo-3.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)








