Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trzcinowy kryzys mimo urodzaju

Mimo, że na Żuławach Elbląskich mamy świetną trzcinę, popyt na nią spada. W dotkniętej kryzysem Europie popyt na trzcinę dachową spadł o połowę. 

Jak powiedział Radiu Olsztyn, największy producent i dostawca tego surowca na Żuławach Elbląskich, Ryszard Zagalski z Jagodna pod Elblągiem, zwykle o tej porze firma pana Ryszarda sprzedaje na zachód około 30 transportów, teraz wyjechało tylko 5 samochodów.

Dach pokryty trzciną. Fot. ze strony tartak-jagodno.pl

Jak na złość trzcina w tym roku jest wyjątkowo udana, ale kryzys spowodował zastój w budownictwie – uważa Ryszard Zagalski.

Bardzo ceniona w budownictwie trzcina jest zbierana zimą na Wyspie Nowakowskiej na południowym brzegu Zalewu Wiślanego. Trzcina z Żuław jest ekologicznym materiałem budowlanym przede wszystkim do krycia dachów. Zawiera dużo krzemionki, a to daje jej ogromną trwałość. Największymi jej odbiorcami są Niemcy, Holendrzy, czy Skandynawowie. Mniejsze zainteresowanie jej użyciem jest w Polsce. (mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Slider
Alstom w amerykańskim stylu

Elbląskie fabryki Alstomu są jasnym punktem na mapie tego światowego koncernu - uważa Lesław Kuzaj, od niedawna prezes Alstom w Polsce. Koncern w Elblągu zatrudnia ponad...

Zamknij
RadioOlsztynTV