Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spada poziom wody na Żuławach. Nie można wpłynąć do portu w Elblągu

Port Morski w Elblągu. Fot. Arkadiusz Zgliński

Przez ostatni tydzień gminne służby kryzysowe i zespoły techniczne Wód Polskich kontrolowały Żuławy z powodu utrzymującego się wysokiego stanu wód. Teraz ich poziom spadł do niskiego. Powodem jest silny sztormowy wiatr znad Bałtyku, wiejący z południowego zachodu. Przesuwa on wodę z żuławskich rzek w kierunku Zalewu Wiślanego.

Obecnie różnica między poziomem morza w Zatoce Gdańskiej a rzeką Elbląg czy Nogat i zachodnią częścią zalewu wynosi nawet metr. Wody w korytach rzek nie jest mało, bo w granicach 450 cm, lecz przy takim poziomie most pontonowy w Nowakowie staje się przeszkodą nie do przejścia i przez to utrudniona jest żegluga do Elbląga. Do czasu powrotu wcześniejszego stanu wody most nie może być rozpinany, a statki i barki muszą czekać w portach.

O tej porze roku te zjawiska są normalną sprawą z powodu silnych wiatrów. Od ich kierunków zależy, czy niosą zagrożenie powodziowe, tak jest wtedy, kiedy wichura nadchodzi z północy i wschodu.

IMGW wydało dwudniowe ostrzeżenie II stopnia dla wybrzeża z powodu spiętrzenia Bałtyku. W następnych dniach może mieć to wpływ na kolejne tej jesieni wezbranie rzek na Żuławach.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy, stan wód, Wody Polskie
Dynamiczna sytuacja na Żuławach. To norma o tej porze roku

Jesienno-zimowa aura nadal daje się we znaki Żuławom. Od kilku dni pojawia się ostrzeżenie hydrologiczne o spiętrzeniu wód Bałtyku, a za tym Zalewu Wiślanego i podniesieniu...

Zamknij
RadioOlsztynTV