Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawnik będzie dalej walczył o przeprosiny. Niemiecka telewizja nie chce uznać wyroków sądu w sprawie „polskich obozów zagłady”

Niemiecka  stacja telewizyjna ZDF nie chce przeprosić więźnia obozu Auschwitz, fot. youtube

Mecenas Lech Obara reprezentujący Karola Tenderę, byłego więźnia obozu Auschwitz wobec niemieckiej stacji telewizyjnej ZDF, zapowiada zwrócenie się do polskiego wymiaru sprawiedliwości i Rzecznika Praw Obywatelskich.

W ten sposób zamierza zareagować na decyzję niemieckiej stacji pozwanej przez Karola Tenderę za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. ZDF odwołała się od klauzuli wykonalności wyroku nakazującego przeproszenie byłego więźnia, twierdząc, że ten nakaz to pokłosie zmian w Polsce po nastaniu rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Uzasadnienie podane przez ZDF mecenas  nazwał „bełkotem”. Niemiecka stacja argumentuje, że wyroki zapadły pod rządami PiS. Miałoby z tego wynikać, że sędziowie, którzy je wydawali „stracili przymiot niezawisłości„, a sądy cechę niezależności. W związku z tym zapadłe wyroki, według autorów apelacji, „nie zasługują na wykonanie na terytorium Niemiec„.

Lech Obara zapowiedział zwrócenie się „do sędziów, którzy wydawali wyroki w tych sprawach, a także do Rzecznika Praw Obywatelskich, który również przystąpił do procesu krakowskiego”. Prawnik chciałby zapytać ich, „czy występując w sprawie odczuwali, że działają w przymusie lub zniewoleniu„.

To działanie ma na celu zbadanie, czy sędziowie faktycznie stracili niezawisłość bądź niezależność oraz czy Rzecznik był narzędziem w rękach – jak pisała w apelacji niemiecka stacja – narodowo-konserwatywnego rządu.

Gdy znajdziemy taką odpowiedź, powinniśmy ją przedstawić władzom Koblencji, aby uzupełnić ich wiedzę o Polsce

– mówił mecenas Lech Obara.

 

Autor: P.Karpiszen/iar
Redakcja: A.Socha

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w auschwitz, Lech Obara, obozy śmierci, ZDF
Lech Obara: Postępowanie telewizji ZDF jest nieetyczne

Niemiecka stacja telewizyjna ZDF nie chce przeprosić byłego więźnia Auschwitz Karola Tendery, który pozwał stację za nazwanie niemieckich, nazistowskich obozów zagłady "polskimi". Stacja złożyła do Najwyższego...

Zamknij
RadioOlsztynTV