Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Potrzeby nie maleją, kurczy się liczba darczyńców. Czego najbardziej potrzebują Ukraińcy?

Fot. P. Getka

Do magazynu Banku Żywności w Olsztynie wciąż trafia żywność, środki czystości i ubrania przeznaczone dla uchodźców wojennych z Ukrainy oraz tych Ukraińców, którzy zostali w kraju.

Potrzeby nie maleją, choć darczyńców indywidualnych i podarowanej przez nich żywności jest zdecydowanie mniej niż na początku. Jak podkreśla Jolanta Markiewicz z olsztyńskiego Banku Żywności, teraz pomoc opiera się głównie o współpracujących z bankiem partnerów.

Partnerzy, którzy z nami współpracują od wielu lat rozumieją tę trudną sytuację i starają się wspierać, żeby nasze magazyny nie świeciły pustkami. Nie mniej jednak tej żywności, która jest celowana, zwłaszcza tam na tereny gdzie jest wojna. Chodzi o żywność z długim terminem ważności w puszkach, która jest łatwa do transportu, mleko w proszku, suchary, suszone owoce. To są produkty, których teraz najbardziej nam potrzeba, żeby skutecznie pomagać.

00:00 / 00:00

Natomiast uchodźcy, którzy uciekli przed wojną do Polski najbardziej potrzebują teraz środków czystości, zwłaszcza proszków do prania oraz wiosennych ubrań dla dorosłych i dzieci.

Uchodźcy, którzy zostali w kraju są rozlokowani w prywatnych mieszkaniach, bądź w ośrodkach dla uchodźców. Najbardziej potrzebują teraz środków czystości. Proszki do prania są teraz najbardziej deficytowym i najbardziej potrzebnym towarem. Próbują sobie już powoli radzić sami, nie mniej jednak te środki nie są wystarczające, żeby w pełni funkcjonować i zabezpieczyć wszystkie potrzeby.

– dodała Jolanta Markiewicz.

00:00 / 00:00

W Olsztynie pomocą Ukraińcom zajmuje się także parafia greckokatolicka. Jak nas poinformowała Anna Farańczuk, która koordynuje akcją w cerkwi, codziennie do świątyni po pomoc przychodzi około 200 osób. Nadal potrzebne są artykuły spożywcze i podstawowe środki chemiczne.

Fot. P. Getka

Autor: J. Golon
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, zbiórka, cerkiew, Ukraina, uchodźcy, zbiórki humanitarne, Bank Żywność
Magazyny czekają na darczyńców. Lista potrzeb jest długa

Elbląskie organizacje i instytucje pomocowe apelują do elblążan o to, aby nie zaniechali wspierania uchodźców z Ukrainy. Wciąż mogą oni liczyć na darczyńców, ale ta fala...

Zamknij
RadioOlsztynTV