Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Papież Franciszek: niech zakończy się wojna na Ukrainie

Urbi et Orbi (25 grudnia 2022 r.). Fot. PAP/EPA (Claudio Peri).

Papież Franciszek modlił się w Boże Narodzenie o natychmiastowe zakończenie „bezsensownej wojny” na Ukrainie. Wezwał także, by ustał rozlew krwi w Iranie.

Niech nasze spojrzenie napełni się twarzami naszych ukraińskich braci i sióstr, którzy przeżywają te Święta w ciemnościach, w zimnie lub z dala od swoich domów, z powodu zniszczeń spowodowanych dziesięcioma miesiącami wojny. Jeśli chcemy, aby to było Boże Narodzenie, Narodziny Jezusa i pokoju, spójrzmy ku Betlejem i utkwijmy nasz wzrok w obliczu Dzieciątka, które narodziło się dla nas! I w tej małej, niewinnej twarzy rozpoznajmy twarze dzieci, które tęsknią za pokojem w każdej części świata.

– apelował w świątecznym orędziu Franciszek.

Franciszek mówił też o „głodzie pokoju” także w innych rejonach. Jak stwierdził: „na innych teatrach tej trzeciej wojny światowej”.

Pomyślmy o Syrii, wciąż dręczonej przez konflikt, który zszedł na dalszy plan, ale się nie zakończył; i pomyślmy o Ziemi Świętej, gdzie w ostatnich miesiącach nasiliły się przemoc i starcia, w których giną ludzie i są ranni.

– podkreślił zwierzchnik kościoła katolickiego.

Po raz pierwszy od początku protestów w Iranie zaapelował o to, by ustał tam przelew krwi.

Niech światło Chrystusa kieruje do trwałego rozejmu w Jemenie oraz do pojednania w Birmie i Iranie, aby ustał wszelki rozlew krwi.

Papież zachęcał do tego, by w dniu, w którym dobrze jest zgromadzić się wokół zastawionego stołu, pomyśleć o osobach cierpiących głód, zwłaszcza o dzieciach, podczas gdy każdego dnia marnuje się duże ilości żywności i wydaje się środki na broń.

Wojna na Ukrainie – przypomniał -dodatkowo pogorszyła sytuację, narażając całe grupy ludności na ryzyko głodu, zwłaszcza w Afganistanie i krajach Rogu Afryki. Każda wojna – wiemy o tym – powoduje głód i wykorzystuje samą żywność jako broń, uniemożliwiając jej dystrybucję wśród już cierpiących grup ludności

– oświadczył Franciszek.

Franciszek przypomniał też znaczenie Bożego Narodzenia.

Jak pasterze w Betlejem, pozwólmy się ogarnąć światłem i idźmy zobaczyć znak, który dał nam Bóg. Pokonajmy letarg duchowej gnuśności i fałszywe obrazy świętowania, które sprawiają, że zapominamy, kto świętuje. Porzućmy wrzawę, która znieczula serce i skłania bardziej do przygotowania dekoracji i prezentów, niż do kontemplacji wydarzenia: Syna Bożego, który narodził się dla nas.

– dodał papież Franciszek.

Na zakończenie zwierzchnik kościoła katolickiego złożył wszystkim życzenia dobrych Świąt Bożego Narodzenia i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, miastu i światu.

Fot. PAP/EPA (Claudio Peri).

 

Redakcja: Ł.Sadlak za PAP (S.Wysocka)

Więcej w Boże Narodzenie, papież, Franciszek, Watykan
Wśród nocnej ciszy rozszedł się głos. Wierni przywitali narodzonego Pana Jezusa

To dla nas tradycja i głębokie, duchowe przeżycie - tak wierni mówili o uroczystym rozpoczęciu obchodów Bożego Narodzenia. Nocą uczestniczyli w pasterkach - m.in. w bazylice...

Zamknij
RadioOlsztynTV