Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obchody Święta Niepodległości w regionie

Fot. PAP/Rafał Guz

W Narodowe Święto Niepodległości wiele miasta i miejscowości regionu przygotowało różnego rodzaju uroczystości. Były nabożeństwa, wspólne śpiewanie hymnu narodowego, a także koncerty, wystawy i spektakle.

Nidzica

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w tym roku odbyły się w Nidzicy. To wyjątkowa okazja, by wspólnie uczcić pamięć bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla wolności Polski.

Przed południem w kościele św. Wojciecha Biskupa i Męczennika odprawiono mszę za ojczyznę. Po nabożeństwie kompania honorowa wraz z pocztami sztandarowymi oraz uczestnikami obchodów przeszli na Plac Wolności. Tu odbył się uroczysty apel, a pod tablicą pamiątkową poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu złożono kwiaty i zapalono znicze. Były okolicznościowe wystąpienia i defilada pododdziałów.

W Nidzicy można też było oglądać pokaz sprzętu wojskowego oraz innych służb mundurowych. Chętni mogli też skosztować wojskowej grochówki.

Olsztyn

W Olsztynie harcerze uczcili 106. rocznicę odzyskania niepodległości uroczystym przemarszem ze 100-metrową flagą Polski. Uczestnicy przeszli ulicami Staszica, Pieniężnego, Piłsudskiego do pl. Solidarności. Tam odśpiewano hymn narodowy i złożono wieńce. Wcześniej w olsztyńskiej katedrze odprawiono mszę świętą.

Na plaży miejskiej nad jeziorem Ukiel wystartował przed południem 7. Olsztyński Bieg Niepodległości. Do wyboru były trasy na 5 lub 10 km, marsze nordic walking i biegi dziecięce do 400 metrów.

Na obchody Święta Niepodległości zaprosiła także Rada Osiedla Jaroty w Olsztynie. Rozpoczę 14 msza w intencji Ojczyzny w kościele bł. Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wilczyńskiego. Oficjalne uroczystości odbędą się godzinę później w Szkole Podstawowej nr 34. Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu będą występy artystyczne dzieci, młodzieży i dorosłych. Obchody zakończą pieśni patriotyczne i wojskowe.

Elbląg

W Elblągu msza w intencji ojczyzny odprawiona została w katedrze św. Mikołaja. Następnie przemaszerowano do  pomnika Twórców Niepodległości, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Do wspólnego świętowania zaprosiło także Międzyszkolne Koło Historyczne, które przedstawiło inscenizację pt. Poświęcenie Sztandaru, opartą na przekazach i wspomnieniach.

Ulicami elbląskiego startego miasta można było przejechać się konnym powozem w towarzystwie marszałka Piłsudskiego. Ulicami miasta przebiegli też uczestnicy X edycji Biegu Niepodległości.

Pasłęk

W Pasłęku przed południem rozpoczęła się msza za ojczyznę. Po niej odbył się pochód z 50-metrową flagą Polski do pomnika Odzyskania Niepodległości. Był także koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Zielonce Pasłęckiej.

Braniewo

W Braniewie  uroczystości rozpoczęła msza w bazylice mniejszej św. Katarzyny. Po nabożeństwie jej uczestnicy przemaszerowali na skwer Sybiraków, gdzie odbyła się dalsza cześć uroczystości patriotycznych.

Gietrzwałd

W Gietrzwałdzie odsłonięto pamiątkowy obelisk „W hołdzie Warmiakom, którzy Polskę mieli w sercu”. Pomnik znajduje się na skwerze przy ul. Kościelnej. Po uroczystości w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym odbył się wernisaż „Giganci niepodległości z Warmii i Mazur”.

Natomiast wieczorem w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gietrzwałdzie zaprezentowano spektakl słowno-muzyczny „Wehikuł Czasu” w wykonaniu młodzieży szkół podstawowych z Gietrzwałdu i Biesala, wokalistów pracowni piosenki Centrum Kulturalno-Bibliotecznego, perkusistów z „Planety U” w Unieszewie oraz chóru Misericordia Dei z parafii Miłosierdzia Bożego w Olsztynie.

Ełk

Biegiem Niepodległości rozpoczęły się ełckie obchody Narodowego Święta 11 Listopada. W katedrze św. Wojciecha w specjalnej oprawie odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny. Przy pomniku „Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę” w Parku Solidarności odbyły się uroczystości z udziałem Wojskowej Kompanii Honorowej 16. Pułku Saperów z Orzysza. Na chętnych czekały pokazy filmowe, a o 17 w ełckim Centrum Kultury rozpoczął się koncert laureatów XVII Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej.

Wieczorem w kościele Najświętszego Serca Jezusowego początek koncertu „Stabat Mater” Piotra Grinholca i występ Chóru Kontrapunkt.

Olecko

Koncert Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej odbył się także w Olecku. W sali kina Mazur publiczności zaprezentowali się finaliści Festiwalu.

Gołdap

Całodniowe uroczystości odbyły się w Gołdapi. Cykl wydarzeń kulturalno-edukacyjnych rozpoczął się na Placu Zwycięstwa. Byli tam żołnierze 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, żołnierze 41. Batalionu WOT, leśnicy, policjanci, strażacy i strażnicy graniczni. Następnie wystartowała sztafeta niepodległościowa.

W domu kultury został zaprezentowany spektakl „Wolność to wspólna sprawa” przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Wystąpili laureaci powiatowego konkursu piosenki patriotycznej. Wieczorem odprawiono uroczyste nabożeństwo, po nim był gwiaździsty capstrzyk i złożenie wieńców przed Pomnikiem Niepodległości. Obchody zakończyła parada motocyklistów.

Działdowo

Obchody Święta Niepodległości w Działdowie rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W domu kultury odbył się koncert “Niepodległa, biało-czerwona”, w którym wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Arno Kanta. Po południu wystartowały 9. Działdowskie Biegi Niepodległości. Obchody zakończył Dzień Kina Polskiego.

Kętrzyn

Dzień 11 listopada dla Kętrzyna ma podwójne znaczenie. To Święto Niepodległości, ale też dzień Świętego Marcina, patrona miasta.
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kętrzynie rozpoczęło przed południem nabożeństwo w bazylice św. Jerzego. Po nim zprzed Pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956 złożono kwiaty.

W hali MOSiR-u rozegrane zostało Niepodległościowe Grand Prix w szachach. Po raz 17. odbył się także cykl imprez „Mazurskie Morcinki” z okazji rocznicy przyznania Kętrzynowi praw miejskich. W Galerii Centrum Kultury można było oglądać pokonkursową wystawę Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Pejzaż Polski”.

Ostróda

Ostródzki obchody 11 Listopada rozpoczęła msza w kościele św. Dominika Savio. Potem uczestnicy obchodów przejdą przed Pomnik 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Tam odbył się apel pamięci i okolicznościowe przemówienia.

W ostródzkiej hali OCSiR przygotowano imprezę o rodzinnym i sportowym charakterze. Natomiast po południu w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku odbył się koncert pod hasłem „Wolność Kocham” w wykonaniu Zamkowego Chóru Kameralnego oraz Amelii Krajewskiej.

Autor: K. Kantor/B. Gajlewska/M. Lewiński/J. Sulecki/A. Bruchwald
Redakcja: M. Rutynowski/B. Świerkowska-Chromy

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości. Program uroczystości

Niepodległościowe uroczystości w Elblągu, Pasłęku i Braniewie

Więcej w obchody, uroczystość
Trwa budowa spopielarni zwłok. „Będzie to wielofunkcyjny dom przedpogrzebowy”

W przyszłym roku na cmentarzu komunalnym w Dywitach koło Olsztyna ma zacząć działać krematorium. Prace na budowie spopielarni zwłok są mocno zaawansowane. Do końca roku wykonawca...

Zamknij
RadioOlsztynTV