Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie żyje Zygmunt Jatczak ps. Ryszard. Powstaniec warszawski, żołnierz AK i Legii Cudzoziemskiej miał 97 lat

Fot. archiwum Zygmunta Jatczaka

Zmarł Zygmunt Mieczysław Jatczak ps. Ryszard, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, a po wojnie żołnierz Legii Cudzoziemskiej, odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej.

O śmierci kombatanta poinformowały władze miejskie Olsztynka.

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 9 lutego, w wieku 97 lat, zmarł wieloletni mieszkaniec Olsztynka, Pan Zygmunt Mieczysław Jatczak, ps. Ryszard

– podano w kondolencjach od władz miasta zamieszczonych na oficjalnej stronie magistratu.

Zygmunt Mieczysław Jatczak był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Walecznych za Powstanie, francuskim Orderem Narodowym Legii Honorowej i Medaille Militaire za walkę w Indochinach.

Urodził się 1 stycznia 1924 r. w Warszawie. Jego ojciec, funkcjonariusz Policji Państwowej, zmarł przed II wojną światową. Matka sama wychowywała jego i trzy siostry.

W styczniu 1943 r. został zatrzymany podczas ulicznej łapanki, trafił na Pawiak, a stamtąd do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Zwolniono go po 2 miesiącach, dzięki wstawiennictwu komendanta granatowej policji w Warszawie ppłk. Aleksandra Reszczyńskiego, ze względu na przedwojenną służbę ojca.

Po powrocie do Warszawy wstąpił do konspiracji, przyjmując pseudonim Ryszard. Był żołnierzem oddziału por. Tadeusza Janickiego „Czarnego”, wchodzącego w skład oddziałów dyspozycyjnych Kedywu Komendy Głównej AK.

W Powstaniu Warszawskim walczył w batalionie „Miotła”, a następnie batalionie „Czata 49”, należących do Zgrupowania Radosław. Przeszedł szlak bojowy: Wola – Stare Miasto – kanały – Śródmieście Północ – Śródmieście Południe. Podczas walk był trzykrotnie ranny, został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po powstaniu trafił do obozu przejściowego w Ożarowie, następnie do Stalagu XB Sandbostel, a pod koniec lutego 1945 r. przeniesiono go do obozu jenieckiego w Westertimke.

Po wyzwoleniu znalazł się w oddziałach wartowniczych w amerykańskiej strefie okupacyjnej w Niemczech. Zaciągnął się do Legii Cudzoziemskiej, w latach 1947-1952 służył w szeregach 13. Półbrygady. Po szkoleniu w Algierii trafił na południe Indochin, gdzie uczestniczył w walkach toczonych przez wojska francuskie z siłami komunistycznego Wietnamu. Jako uczestnik i weteran wojny indochińskiej był wielokrotnie odznaczany, otrzymał m.in. Medaille de Blesses i Medaille Militaire.

Po zakończeniu 5-letniego kontraktu w Legii Cudzoziemskiej zamieszkał we Francji. W 1959 r. wrócił do Polski, osiedlił się w Olsztynku, gdzie mieszkał przez resztę życia.

W lipcu 2017 roku został uhonorowany Orderem Narodowym Legii Honorowej, najwyższym odznaczeniem nadawanym przez Republikę Francuską.

Z Zygmuntem Mieczysławem Jatczakiem rozmawia Mariusz Borsiak

Zygmunt Mieczysław Jatczak ps. Ryszard. Fot. ze strony www.1944.pl

Fot. archiwum Zygmunta Jatczaka

Fot. archiwum Zygmunta Jatczaka

Fot. archiwum Zygmunta Jatczaka

Fot. archiwum Zygmunta Jatczaka

Fot. archiwum Zygmunta Jatczaka

Fot. archiwum Zygmunta Jatczaka

Autor: PAP (M.Boguszewski)
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w żołnierz, Powstanie Warszawskie, AK, Pawiak, Majdanek
Dziennikarze, nauczyciele i elektrycy zasilili szeregi 43 Batalionu Lekkiej Piechoty

Prawie 40 ochotników zasiliło szeregi 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie. Uroczyste wypowiedzenie słów przysięgi jest zwieńczeniem szkolenia przygotowawczego, które trwało 16 dni.   Jest ono...

Zamknij
RadioOlsztynTV