Olsztyn, Polecane, Aktualności, Region, Regiony
Rozruch zakończony. Olsztyńska spalarnia oficjalnie otwarta
Spalarnia odpadów w Olsztynie działa już z pełną mocą. Oficjalne otwarcie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie rozpoczęło produkcję ciepła i prądu dla mieszkańców w pełnym wymiarze.
Rozruch instalacji trwał ponad rok. Teraz rocznie trafiać ma tu 100 tysięcy ton odpadów komunalnych, niezdatnych do recyklingu.
Nasza instalacja w ewidentny sposób rozwiązuje problem ze składowaniem odpadów. Również zabezpiecza dostawy prądu i ciepła na potrzeby miasta
– mówił Krzysztof Witkowski, prezes Dobrej Energii dla Olsztyna, spółki zarządzającej spalarnią.
Dzięki rocznej wydajności przetwarzania 100 tysięcy ton odpadów, energia odzyskana w ITPO pozwoli na pokrycie około 35 procent zapotrzebowania Olsztyna na ciepło przy dodatkowej produkcji ponad 64 tysięcy MWh energii elektrycznej. Mieszkańcy Olsztyna skorzystają na tej instalacji – dodaje prezydent miasta Robert Szewczyk.
To stabilizuje rynek i ceny za śmieci. To jest bezpośredni zysk. Jednocześnie mamy dodatkowe źródło energii, źródło ciepła dla naszych mieszkańców
– podkreślał prezydent.
Kluczowym efektem ekologicznym inwestycji jest wyeliminowanie składowania odpadów oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym: metanu składowiskowego, dwutlenku węgla, tlenków siarki, azotu czy pyłów. Instalacja oczyszczania spalin to najważniejszy element tej inwestycji oparty o najnowocześniejsze technologie. Instalacja w Olsztynie będzie spełniać bardziej restrykcyjne normy emisyjne, niż pozostałe, funkcjonujące tego typu instalacje w kraju.
Jest to ciepło zdecydowanie tańsze w tym momencie, niż ciepło produkowane z gazu czy węgla. Przy tych normach, które są wymagane, generacja jakichkolwiek zanieczyszczeń praktycznie nie występuje.
– tłumaczył Konrad Nowak, prezes MPEC w Olsztynie.
Całkowita wartość budowy spalarni to prawie 884 mln zł. Sfinansowana została ze środków unijnych i prywatnych, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Spółka Dobra Energia ma zarządzać instalacją przez 25 lat.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Chmielewska za PAP
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Stawki za ciepło w Olsztynie w dół, a rachunki mieszkańców spółdzielni... w górę
- Nowe źródło ogrzewania w Olsztynie. Rachunki mają być mniejsze
- Gdzie było więcej urodzeń, a gdzie zgonów? Są dane z Olsztyna, Elbląga i Ełku
- Czy Olsztyn przejmie tereny gminy Purda? W Śliskiej Sprawie spór o ponad 200 hektarów