Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne naruszenia ciszy wyborczej na Warmii i Mazurach

Do 21:00 obowiązuje cisza wyborcza, jednak nie wszyscy jej przestrzegają. W Warmińsko-Mazurskiem policjanci zanotowali dziewięć przypadków jej złamania.

O szczegółach mówi sierżant sztabowy Tomasz Markowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie:

Na początku obowiązywania ciszy wyborczej, policjanci przyjęli zawiadomienia dotyczące sześciu wykroczeń. Wszystkie one dotyczyły nielegalnego usuwania, czy niszczenia plakatów, banerów wyborczych. Działo się to w Ełku, Działdowie, Bartoszycach, dwukrotnie w Olsztynie i w powiecie ostródzkim.

00:00 / 00:00

Jeden przypadek może zostać zakwalifikowany jako przestępstwo:

Przyjęliśmy także zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednym z lokali wyborczych w Giżycku. Mężczyzna chciał opuścić lokal z kartą wyborczą. Został powstrzymany, a na miejsce wezwano policję. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

00:00 / 00:00

Ponadto w lokalu wyborczym w Bartoszycach mężczyzna namawiał wyborców na głosowanie na konkretnego kandydata. Policjanci otrzymali także zgłoszenie o znieważeniu jednego z kandydatów na Facebooku. To zostało zakwalifikowane jako przestępstwo połączone ze złamaniem ciszy wyborczej. Za jej złamanie grozi grzywna od 20 złotych do 5 tysięcy. Publikowanie sondaży wyborczych zagrożone jest grzywną od 500 tysięcy do miliona złotych.

Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego przypomina, że cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

Co prawda internet jest medium nowocześniejszym, które weszło do kampanii wyborczej później, ale przepisy nie wyróżniają w żaden sposób kampanii w internecie.

Krzysztof Lorentz przyznaje, że znacznie trudniej jest monitorować przestrzeganie ciszy wyborczej w internecie. Część osób próbuje ją łamać lub obchodzić będąc przekonanym o anonimowości. Tymczasem – jak mówi ekspert KBW – zgłoszenia odnośnie takich zdarzeń są monitorowane.

Czytaj także: Trwa cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi nawet milion złotych grzywny

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio za P.Świniarski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cisza wyborcza
Trwa cisza wyborcza. Co grozi za jej złamanie?

Cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania, czyli o północy z piątku na sobotę. Trwa do zakończenia głosowania w Polsce, czyli do godziny 21...

Zamknij
RadioOlsztynTV