Olsztyn, Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony, Wybory 2024
Policja sprawdza doniesienia o naruszeniach ciszy wyborczej
Trwa cisza przed drugą turą wyborów samorządowych. Rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki powiedział, że nie ma zgłoszeń o jej zakłóceniach. Policja wyjaśnia doniesienia i informuje o incydentach.
W Elblągu sprawdzane jest doniesienie o podaniu, podczas ciszy wyborczej, wyników sondażu na jednym z portali społecznościowych – przekazała mł. asp. Karolina Hrynkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Przypadki takie są kwalifikowane jako poważnie.
W Olsztynie, w pasie zieleni przy ulicy Kętrzyńskiego, miały być usuwane plakaty wyborcze. Wstępne ustalenia policji są takie, że firma w asyście straży miejskiej oczyszczała pas zieleni, na której były plakaty wyborcze.
W tej sprawie przyjmujemy zawiadomienie od przedstawiciela jednego z komitetów wyborczych w kierunku art. 67 kodeksu wykroczeń, czyli bezprawnego usunięcia ogłoszenia. Plakaty zostaną zabezpieczone i będziemy prowadzić czynności
– powiedziała podkom. Anna Balińska z olsztyńskiej policji.
Posłuchaj wypowiedzi
Naruszenia ciszy wyborczej w kraju
Do pojedynczych wykroczeń związanych z naruszeniem ciszy wyborczej doszło na Lubelszczyźnie. Trzy przypadki dotyczyły agitacji w mediach społecznościowych, udostępniania postów z ogłoszeniami i plakatami wyborczymi oraz zniszczenia baneru rozwieszonego na płocie.
Do kilku przypadków naruszenia ciszy doszło w województwie śląskim. Dotyczyły wywieszania plakatów wyborczych oraz umieszczania w mediach społecznościowych sylwetek kandydatów. Do dwóch z nich doszło w Częstochowie. Oba dotyczyły niedozwolonej agitacji wyborczej.
Co grozi za złamanie ciszy
W czasie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać.
Agitować nie wolno także w internecie. Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca, m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tysięcy zł do 1 miliona zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.
O tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub prokuraturze.
Wybory w niedzielę 21 kwietnia
W drugiej turze wyborów samorządowych, wybierzemy 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w 9 wojewódzkich – Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Utworzono 11 tysięcy 888 obwodów głosowania.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP