Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa cisza wyborcza. Co grozi za jej złamanie?

Fot. fotolia.pl

Cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania, czyli o północy z piątku na sobotę. Trwa do zakończenia głosowania w Polsce, czyli do godziny 21 w niedzielę,  jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet milion złotych grzywny. Do zakończenia głosowania nie wolno prowadzić agitacji wyborczej w żadnej formie, nie wolno też podawać wyników przedwyborczych sondaży. Zakaz obowiązuje także w Internecie.

W trakcie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi. Oklejony pojazd może natomiast stać.

Najwyższa grzywna – od 500 tysięcy do miliona złotych – grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Osoba, która uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinna to zgłosić bezpośrednio policji lub prokuraturze.

Media w okresie ciszy wyborczej mogą:

  • informować o przebiegu wyborów
  • relacjonować głosowanie kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego i innych osób biorących udział w głosowaniu
  • podawać informacje o komitetach wyborczych uczestniczących w wyborach pod warunkiem, że zostaną wskazane wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały listy kandydatów, a sposób prezentacji tej informacji nie będzie wyróżniać żadnego z komitetów
  • podawać informacje o frekwencji wyborczej w wyborach w ubiegłych latach
  • podawać w dniu wyborów informacje o liczbie osób, którym wydano karty do głosowania ustalonej przez Państwową Komisją Wyborczą na podstawie danych otrzymanych z obwodowych komisji wyborczych
  • emitować własne ogłoszenia i ogłoszenia rozpowszechniane na zlecenie osób trzecich zachęcające do udziału w wyborach pod warunkiem, że w materiałach tych nie będą prezentowały się osoby reprezentujące komitety wyborcze lub z nimi związane, a także osoby kandydujące w wyborach i nie będą one stanowiły reklamy komitetu wyborczego lub kandydata, ani zachęcały do głosowania na daną listę lub listy.

W czasie ciszy wyborczej w Internecie mogą pozostawać materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych, umieszczone tam przed jej rozpoczęciem, pod warunkiem, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany.

Niedopuszczalne jest natomiast m. in.:

  • podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania, w tym również o szacowanej frekwencji wyborczej
  • informowanie o osobach kandydujących w danym okręgu wyborczym, podając tylko nazwiska wybranych kandydatów, czy nazwy wybranych komitetów wyborczych.

Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – występek. Ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia zakazu, nie należy do Państwowej Komisji Wyborczej lecz do organów ścigania i sądów.

Spot przygotowany przez Państwową Komisję Wyborczą

 

Redakcja: K. Ośko za iar / pkw.gov.pl / wybieramwybory.pl/bsc

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, Parlament Europejski
Rycerska kampania w rytmie disco polo. Karol Karski: Jest czas na przekazanie pozytywnego sygnału, ja mam do siebie dystans

Kampania wyborcza na Warmii, Mazurach i Podlasiu prowadzona jest w elegancki sposób - stwierdził w Porannych pytaniach europoseł Karol Karski. Karol Karski podkreślił, że na arenie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV