Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Godkowa mają greckokatolicką świątynię

Cerkiew z Kupnej rekonstruowana w Godkowie

W pierwszym nabożeństwie, w cerkwi przeniesionej z Kupnej na Podkarpaciu uczestniczyło ponad 200 osób, głównie potomków przesiedlonych w Akcji „Wisła”.

Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej poświęcił grekokatolicki biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Włodzimierz Juszczak.

Rekonstrukcja świątyni trwała rok. Na pierwsze nabożeństwo przyjechała do Godkowa autorka koncepcji przeniesienia cerkwi, prof. Roma Cielątkowska z Politechniki Gdańskiej. Podkreśliła, że był to jedyny ratunek dla budowli, dlatego zgodzili się na to konserwatorzy. Udało się zachować kilka elementów zdewastowanej świątyni z Podkarpacia.

Nie jest ona jeszcze w pełni wyposażona. Brakuje m.in. ikonostasu. Kiedy będzie już gotowa, będą z niej mogli korzystać także rzymskokatoliccy wierni, bo gmina Godkowo nie ma rzymskokatolickiego kościoła.

Cerkiew w Kupnej powstała w 1720 roku i była miejscem kultu do 1947 roku, czyli do czasu wysiedleń w Akcji „Wisła”. Potem stała się magazynem i popadała w riunę. Proboszcz parafii w Godkowie, ks. mitrat Andrzej Soroka podkreśla, że przeniesienie cerkwi z południa Polski na północ zdarzyło się po raz pierwszy w historii. (kan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cerkiew, Kupna
Jewstratij Zoria: Rosja traktuje Ukrainę jak część swojego kraju

Gościem Porannych Pytań Radia Olsztyn jest arcybiskup czernihowsko-niżyński Jewstratij Zoria z Ukrainy. Zatrzymał się on w Olsztynie w drodze z Brukseli, gdzie wraz z delegacją cerkwi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV