Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mężczyzna skoczył „na główkę”, wody było po kolana. Ratownicy apelują o rozsądek

Fot. Fotolia.com

W ostatnich dniach na Wielkich Jeziorach Mazurskich doszło do dwóch poważnych wypadków, w tym jeden po skoku „na główkę”. Ratownicy wodni apelują o ostrożność i rozsądek podczas kąpieli w rzekach i jeziorach.

Do groźnego zdarzenia doszło m.in. na jeziorze Tałty. Około 50-letni mężczyzna skoczył z jachtu do wody i trafił na mieliznę. Bez czucia w nogach został przetransportowany do szpitala.

Mariusz Raubo z giżyckiego MOPR apeluje, by skoki do wody były przede wszystkim rozsądne.

Żeby skoczyć „na główkę” to  głębokość przede wszystkim jeziora powinna być odpowiednia. 60-40 cm to nie wystarczy, bo i takie mieliśmy przypadki, że wody było po kolana, a turysta sobie skoczył. Czasami jest tak, że nie każde jezioro ma tę wodę odpowiednio przejrzystą. Nie widać tego dna, wydaje się, że skoro dna nie widać, to jest głęboko. Niestety nieprawda, jest po kolana – i skacze, i jest wtedy tragedia. (…) Nie mówimy, że nie można bawić się, nie korzystać z wody. Tylko najpierw trzeba sprawdzić, czy tej wody będzie 2-2,5 metra.

00:00 / 00:00

Ratownik dodaje, że przed wskoczeniem do wody powinniśmy sprawdzić, czy na dnie nie zalegają niebezpieczne przedmioty.

Być może przed nami byli mało rozsądni ludzie, którzy wrzucili np. wózek ze sklepu, kosz na śmieci. Różne rzeczy wyciągamy z wody.

00:00 / 00:00

Dziś na Wielkich Jeziorach Mazurskich termometry wskażą maksymalnie 25 stopni. Wiatr w porywach do 2 stopni w skali Beauforta.

Śmigłowiec LPR przetransportował turystkę z plaży do szpitala

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewwska

 

 

 

 

Więcej w bezpieczeństwo, woda, Wielkie Jeziora Mazurskie, ratownik, MOPR, Mariusz Raubo
Ratownik MOPR: po weekendowym kursie nikt nie będzie dobrym żeglarzem

Po weekendowym czy tygodniowym kursie nikt nie zostanie dobrym żeglarzem. Woda jest żywiołem, za brak umiejętności i bezmyślność przychodzi płacić wysoką cenę - mówią ratownicy Mazurskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV