Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister przyjęła dymisję komendanta wojewódzkiego policji

Minister przyjęła dymisję nadinsp. Józefa Gdańskiego – Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska podpisała raport o odejście ze stanowiska szefa warmińsko-mazurskiej policji Józefa Gdańskiego.

Dymisja ta ma związek z zatrzymaniem policjantów z pionu kryminalnego komendy miejskiej, którzy bili zatrzymanych. Józef Gdański przestanie pełnić tę funkcję 30 kwietnia. Jako przyczynę prośby o odejście ze stanowiska komendant podał „względy osobiste”.

W oświadczeniu przesłanym Radiu Olsztyn napisał, że „obejmując stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z nadzieją patrzył na nowe środowisko, wyzwania, ludzi”.

Jednak – jak podkreślił – ostatnie wydarzenia w olsztyńskiej komendzie miejskiej mocno zachwiały wizerunkiem warmińsko-mazurskiej policji. Zaznaczył, że dla niego – policjanta z ponad 30-letnim stażem – nie do zaakceptowania są zachowania funkcjonariuszy, którzy zamiast być dla każdego obywatela gwarantem prawa, stają z nim w sprzeczności i depczą rotę ślubowania. Komendant napisał dalej, że jako przełożony wszystkich policjantów w regionie czuje się odpowiedzialny za tę sytuację.

Raport o odejście ze stanowiska złożył wcześniej na ręce komendanta wojewódzkiego szef miejskiej policji Andrzej Góźdź. Raport ten został przyjęty.

Przypomnijmy, w połowie kwietnia w olsztyńskiej komendzie wybuchł skandal związany z zatrzymaniem i aresztowaniem funkcjonariuszy pionu kryminalnego. Biciem i przy użyciu paralizatora, wymuszali oni na osobach przesłuchiwanych zeznania.

Według ustaleń Biura Spraw Wewnętrznych Policji i Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, pod koniec marca policjanci mieli dotkliwie pobić studenta, który miał przy sobie narkotyki. W czasie przesłuchania policjanci mieli go bić pięściami, kopać, użyć wobec niego gazu oraz paralizatora.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza:

00:00 / 00:00

Inspektor Andrzej Góźdź. Fot. Beata Świerkowska-Chromy

Zobacz także
Brutalne pobicia

Wydział kryminalny przestaje istnieć

(gol/apiedz/łw/as)

Oświadczenie nadinsp. Józefa Gdańskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie

Szanowni mieszkańcy Warmii i Mazur, policjanci i pracownicy warmińsko-mazurskiej Policji

Obejmując stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z nadzieją patrzyłem na nowe środowisko, wyzwania, ludzi. Zależało mi na dobrej współpracy opartej na zaufaniu.

Te ponad 3 lata na Warmii i Mazurach dały mi osobiste bogactwo doświadczeń dobrej, rzetelnej pracy policjantów, ich pomocy ludziom w codziennych sprawach. Odebrałem mnóstwo dowodów na to, z jakimi profesjonalistami pracowałem, dowodziłem. Wielu z nich odznaczono za dzielność, zaangażowanie i narażanie dla drugiego człowieka nawet swojego życia.

Jednak ostatnie wydarzenia dotyczące olsztyńskiej Komendy Miejskiej mocno zachwiały wizerunkiem warmińsko-mazurskiej Policji. Dla mnie, przede wszystkim policjanta z ponad 30-letnim zawodowym stażem nie do zaakceptowania w służbie są zachowania funkcjonariuszy, którzy zamiast być dla każdego obywatela gwarantem prawa, stają z nim w sprzeczności, depczą rotę ślubowania.

Zdeptano moje wartości. Jednak jako przełożony wszystkich policjantów w regionie czuję się odpowiedzialny za tę sytuację.

Dlatego na ręce Komendanta Głównego Policji złożyłem raport o odejście ze stanowiska Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. Oddałem się do dyspozycji moich przełożonych.

Jednocześnie chcę podziękować policjantom, pracownikom warmińsko-mazurskiej Policji i społeczności regionu za współpracę.

nadinsp. Józef Gdański

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, pobicie, Józef Gdański, dymisja, afera
Policjanci zapobiegli „ustawce”

Policjanci zapobiegli bójce pseudokibiców na trasie krajowej nr 7 z Warszawy do Gdańska. W tzw. ustawce w pobliżu Pasłęka miało uczestniczyć kilkadziesiąt osób. Jak powiedział Radiu...

Zamknij
RadioOlsztynTV