Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grzegorz Skalmowski: Biskupi warmińscy jadali ślimaki. Naszym marzeniem jest aby były one jadane na Warmii i Mazurach

Mariola i Grzegorz Skalmowscy. Fot. L. Cimoch

Gośćmi Leszka Cimocha w rozmowie gospodarczej są właściciele działającej na Warmii i Mazurach farmy ślimaków.

Mariola i Grzegorz Skalmowscy są właścicielami firmy Snails Garden, czyli Farmy Ślimaków położonej w Krasinie koło Pasłęka. To mała rodzinna firma specjalizująca się w hodowli i przetwórstwie ślimaków jadalnych. Działa od 15 lat. Ich najnowszym produktem są kosmetyki ze śluzem ślimaka. Snails Garden za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana. Jest jedną z pionierskich, jeśli nie pionierską firmą w tej branży w Polsce.

Naszym marzeniem jest aby w Polsce, szczególnie na Warmii i Mazurach były jadane ślimaki (…) Przez 10 lat prowadziliśmy gastronomie w Elblągu, a później uciekliśmy na wieś (…) W gazecie czytaliśmy o przetwórni ślimaków (…) My poszliśmy o wiele dalej. Byliśmy na fermach we Francji. Podejrzeliśmy jak się hoduje ślimaki (…) Stworzyliśmy system klatek do hodowli i rozmnażania ślimaków (…)

W Polsce ślimaki były jadane od 1682 roku.

W najstarszej Polskiej książce kucharskiej pt. „Zebranie potraw” znajdziemy więcej przepisów na ślimaki niż na wieprzowinę. Biskupi warmińscy jadali ślimaki. Są ślimaki śródziemnomorskie, afrykańskie i nasze winniczki, które nazwaliśmy mazurskie. Na niewielkim areale wielkości pół hektara można mieć hodowlę wielkości 10 – 20 ton (…) W ten biznes trzeba się zaangażować. Cykl produkcji trwa 7 miesięcy. Tu na Warmii i Mazurach powstała pierwsza ekologiczna, certyfikowana hodowla ślimaków. nasze ślimaki trafiają głównie do Hiszpanii i Włoch.

Posłuchaj rozmowy gospodarczej

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Eko Snails Garden. Fot. L. Cimoch

Eko Snails Garden. Fot. L. Cimoch

Eko Snails Garden. Fot. L. Cimoch

Mariola Skalmowska, Leszek Cimoch i Grzegorz Skalmowski

Eko Snails Garden. Fot. L. Cimoch

Eko Snails Garden. Fot. L. Cimoch

Eko Snails Garden. Fot. L. Cimoch

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ślimak, Pasłęk, ślimaki, Krasin, Eko Snails Garden, farma ślimaków, Mariola Skalmowska
Narkotyki warte 200 tysięcy złotych w jednym z garaży w Pasłęku

Niepozorna torba, pozostawiona niedbale na podłodze, a tam - narkotyki warte na czarnym rynku 200 tysięcy złotych. W garażu w Pasłęku policjanci Centralnego Biura Śledczego znaleźli...

Zamknij
RadioOlsztynTV