Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gminy mówią NIE łączeniu

W spotkaniu wzięła udział wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalena Młochowska. Fot. M.Sochacki.

Zdaniem jednych powinno być ich mniej, za to z większymi możliwościami finansowymi. Inni są zdania, że samorządy powinny pozostać w takiej liczbie, jak obecnie, bez względu na ich zamożność i koszty ich utrzymania.

Pod hasłem: „Sprawne państwo – sprawny samorząd” w Olsztynie spotkali się starostowie, burmistrzowie i wójtowie z Warmii i Mazur.

Gościem spotkania była podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Magdalena Młochowska. W rozmowie z dziennikarzami wiceminister zapewniła, że likwidacja którejś z gmin, czy konkretnego powiatu nie jest celem resortu.

Nie ukrywała jednak, że rząd zachęca samorządy do łączenia się w większe jednostki. Dotyczy to zwłaszcza małych gmin, tzw. „obwarzankowych”, gdzie gmina miejska otoczona jest gminami wiejskimi. Zachętą mają być, między innymi większe wpływy z podatku PIT.

Po co takie działania? Bo większy samorząd działa taniej, a zaoszczędzone na administracji pieniądze może przeznaczyć, na przykład na inwestycje – przekonywała wiceminister Magdalena Młochowska. Zapewniła też, że nie musi to oznaczać oddalenia obywatela od urzędu. Według niej formalności nadal mogłyby być załatwiane na miejscu, z tym że w innych punktach.

Co na to samorządy? Zdecydowana większość wójtów, burmistrzów i starostów mówi pomysłowi zmniejsza liczby samorządów „nie”.

Relacja Mirosława Sochackiego:

00:00 / 00:00

Wiceminister Magdalena Młochowska będzie również gościem Porannych Pytań we wtorek 19 marca o godzinie 08.15. (mso/bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE