Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do lasu po opał? Lasy Państwowe zachęcają do kupna „gałęziówki”

Fot. pixabay.com

Na rynku z powodu wojny w Ukrainie i nałożonych na Rosję sankcji, zaczyna brakować surowca, a co za tym idzie – ceny są bardzo wysokie. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie przypomina – każdy z nas może za opłatą nazbierać drewna na własny użytek w lokalnych lasach.

– To żadna nowość – mówi Adam Pietrzak, rzecznik RDPL.

Niektórzy zrobili z tego odkrycie na miarę odkrycia Ameryki, tymczasem Lasy Państwowe od zawsze udostępniały tzw. samowyrób drewna. To żadna nowość. Jedynie przypomnieliśmy, że w dobie rosnących cen innych źródeł energii, można samodzielnie zbierać opał w lesie.

00:00 / 00:00

– Najpierw trzeba zgłosić się do leśniczego, który wskaże nam odpowiednie miejsce – przypomina Pietrzak.

Leśniczy odbiera to drewno, dostajemy asygnatę. Ceny tzw. „gałęziówki”, czyli kawałków drewna, które nie mają więcej niż 7 centymetrów średnicy wynoszą w lasach zarządzanych przez RDLP w Olsztynie około 36 złotych za metr sześcienny drzew iglastych, a gałęzie drzew liściastych są o dwa złote droższe.

00:00 / 00:00

Za zgodą leśniczego można pozyskiwać również grubsze drewno. Jak podkreślają Lasy Państwowe – to nie znaczy, że ruszy niekontrolowana wycinka. Każdego roku ustalane są limity.

Autor: K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, ceny, Lasy Państwowe, drewno, gałęzie, surowiec, wojna w Ukrainie
Kontrowersyjny baner na olsztyńskich „szubienicach”. Miasto zapowiedziało usunięcie

Urząd Miasta w Olsztynie polecił podległej jednostce zajmującej się pomnikami w mieście usunięcie banera zawieszonego nocą na Pomniku Wdzięczności Armii Czerwonej. Przedstawia on rosyjską flagę, a...

Zamknij
RadioOlsztynTV