Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Były burmistrz Korsz uniewinniony od zarzutów zniesławienia

Sąd Okręgowy w Olsztynie

 Henryk Rechinbach został uwolniony od zarzutów zniesławienia Lecha Sznajdera, właściciela firmy ZAP Sznajder Batterien w Korszach.

Były burmistrz Korsz stanął na czele protestu mieszkańców tego miasta, którzy od 2013 roku domagają się likwidacji zakładu utylizacji akumulatorów w Korszach. Protest wybuchł,  gdy grupa dzieci znalazła się w szpitalu z objawami zatrucia związkami ołowiu.

Wowczas Henryk Rechinbach powołał Komitet na Rzecz Ochrony Środowiska i Zdrowia Mieszkańców Miasta Korsze. Jako lider organizacji został oskarżony w 2015 roku przez właściciela zakładu Lecha Sznajdera o zniesławienie twierdzeniami, że „zakład emituje trucizny i truje mieszkańców, a instytucje państwowe pozostają bierne na żądania jego zamknięcia”, oraz że „zlokalizował zakład niezgodnie z przepisami”. Sznajder domagał się od Rechinbacha kary oraz   e 444 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Sąd Rejonowy w Kętrzynie uznał za zasadne część zarzutów i skazał Rechinbacha na 5 tysięcy złotych grzywny. Były burmistrz zaskarżył ten wyrok i dzisiaj wygrał.

Przypomnijmy, iż trwa proces byłego dyrektora zakładu ZAP Sznajder Batterien w Korszach. Sławomir W. jest oskarżony o dopuszczenie do zanieczyszczenia ziemi, wody i powietrza w odległości co najmniej do 200 metrów od terenu zakładu.

Natomiast Prokuratura Okręgowa w Olsztynie 14 marca podjęła zawieszone śledztwo w sprawie tej firmy. Śledztwo obejmuje narażenie mieszkańców Korsz, Kałm i Glitajn na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z sąsiedztwem z tym zakładem, przekroczenie uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, którzy wydali decyzje umożliwiającej powstanie i funkcjonowanie zakładu, a także przez osoby kontrolujące ten zakład i odpowiedzialne za BHP.

Prokurator zbada też podejrzenie poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania dotacji na rozbudowę zakładu oraz samowolę budowlaną właściciela zakładu.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Korsze, Henryk Rechinbach, zniesławienie, Sąd Okręgowy w Olsztynie, Lech Sznajder
Olsztyńscy sędziowie: Instytucji, w której pracujemy nie należy się bać

Kilkuset uczniów z Warmii i Mazur ma szansę zobaczyć, jak wygląda praca sądu. Trwają Dni Edukacji Prawniczej. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" po raz drugi organizuje Dni...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV