Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Olsztyńscy sędziowie: Instytucji, w której pracujemy nie należy się bać

For. A. Podbielska

Kilkuset uczniów z Warmii i Mazur ma szansę zobaczyć, jak wygląda praca sądu. Trwają Dni Edukacji Prawniczej.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” po raz drugi organizuje Dni Edukacji Prawniczej. Akcja trwa od 12 do 16 marca. W olsztyńskim Sądzie Rejonowym  m.in. przeprowadzono rozprawę, w której główną rolę grał bohater znanej bajki.

– Przychodzą do nas dzieci w różnym wieku. Dla tych z klas 1-3 zainscenizowaliśmy proces wilka z „Czerwonego kapturka”. Dzieci wcielają się w prokuratorów i obrońców. Sędzia najczęściej wciela się w rolę wilka i zostaje skazany. Dzieci świetnie się przy tym bawią – mówiła sędzia Maja Jabłońska z Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Dnie Edukacji Prawniczej mają też pomóc w oswojeniu się z sądem. – Instytucji, w której pracujemy nie należy się bać – dodaje sędzina.

My jesteśmy też normalnymi ludźmi. Rozumiemy emocje, które towarzyszą osobom przychodzącym do sądu. Kiedy stają przede mną i zeznają w charakterze świadka, to mogą poprosić, żebym powtórzyła pytanie. Widzę, że są zdenerwowani i źle się czują, to mogą usiąść. Chciałabym, żebyście Państwo traktowali nas jak ludzi, którzy was wspierają i są przychylni.

– Ludzie często nie znają swoich praw – dodaje Olgierd Dąbrowski – Żegalski z Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Boją się również zapytać, czasem nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Z tego wynika mnóstwo problemów, w które ludzie się pakują. Powinni pamiętać o tym, że jeżeli coś kupują, to dobrze jest oddać pieniądze. Jeżeli wchodzą do środków komunikacji, to warto zapłacić za bilet. Po co pakować się w problemy.

Dni Edukacji Prawniczej potrwają do 16 marca.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

Autor: K. Piasecka/A. Podbielska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Sąd Okręgowy w Olsztynie, Sąd Rejonowy w Olsztynie
Jest wyrok w głośnej sprawie komornika z Działdowa. Sebastian Sz. pójdzie za kraty

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy orzeczenie Sądu Rejonowego w Nidzicy w sprawie komornika z Działdowa. Sprawa dotyczyła przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przy licytacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV