Jak łączyć pracę z czasem dla rodziny? Posłuchaj rozmowy z Joanną Ostrouch-Kamińską
– Czas, to jest coś niezwykle cennego, co możemy podarować drugiemu człowiekowi – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn prof. UWM Joanna Ostrouch-Kamińska, dziekan wydziału nauk społecznych, specjalizująca się w badaniach nad rodziną i nierównościami społecznymi. Rozmówczyni Wojciecha Jermakowa zwróciła również uwagę na potrzebę budowania „poczucia sprawiedliwości w relacji”.
Na Warmii i Mazurach trwają Dni Rodziny. Ich hasło to „Dobro Rodziny czy nadgodziny”. Motto przewodnie wydarzeń ma zachęcić uczestników do rozważań nad tym, czy warto zdobywać dobra materialne kosztem relacji. Joanna Ostrouch-Kamińska zaznaczyła w Porannych Pytaniach, że obie potrzeby można połączyć, jednak nie jest to łatwe zadanie.
Stanowczo opowiadam się za tym, że to nie jest mission impossible. Bo będzie zawsze procesem, nigdy nie będzie stanem, do którego dojdziemy i powiemy „już to mamy”. Nad równowagą musimy cały czas pracować i starać się, aby ją uzyskiwać
– powiedziała.
Prof. Joanna Ostrouch-Kamińska zaznaczyła, że informację o wspomnianej równowadze uzyskamy w „poczuciu sprawiedliwości w relacji”.
Kiedy wspominamy o rodzinie, zawsze mówimy o czasie, który musimy dla niej znaleźć. Inni stawiają na ilość, drudzy na jakość.
Oczywiście, że jakość. Odwołajmy się do badań naukowych. One pokazują, że bez względu na to, ile czasu spędzamy z partnerem, partnerką lub z dziećmi, to ważna jest jego jakość. Co to znaczy? To czas, który koncentrujemy wokół uwagi dawanej dzieciom lub partnerowi, partnerce. Czyli czas, w którym odkładamy telefon i nie odbieramy, nawet gdy dzwoni szef lub szefowa. Czas w dzisiejszych czasach, to jest coś niezwykle cennego, co możemy podarować drugiemu człowiekowi
– zaznaczyła.
Podczas tegorocznych obchodów Dni Rodziny na Warmii i Mazurach odbędzie się kilkaset wydarzeń promujących wartości prorodzinne.
Posłuchaj rozmowy
Redakcja: Ł. Sadlak za W. Jermakow