Ostrzeżenie hydrologiczne dla Żuław i zlewni rzek. Podnosi się stan wód
Na Żuławy wraca ostrzeżenie hydrologiczne 1. stopnia wywołane silnym wiatrem. Meteorolodzy przewidują gwałtowne podniesie stanów wód z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Dotyczy to całego obszaru Żuław Elbląskich – od Zalewu Wiślanego po jezioro Druzno.
Na razie rzeki Elbląg i Nogat oraz stacja pomiarowa w Tolkmicku wskazują stany średnie. To dlatego, że dominuje teraz wiatr zachodni, wywiewający wodę w stronę Zalewu Wiślanego, ale już w Nowej Pasłęce, czyli na wschodniej granicy stan jest wysoki.
Poziom Bałtyku rośnie, w części Zatoki Gdańskiej już przewyższył poziom ostrzegawczy. W ciągu najbliższych godzin może wystąpić cofka, czyli wezbranie wód w głębi lądu. Tym bardziej, że wiatr zmieni kierunek na północno-zachodni i wciąż będzie wiać bardzo mocno. Taka sytuacja ma się utrzymać według przewidywań do soboty.
Ostrzeżenie hydrologiczne stawia w gotowości wszystkie służby zarządzania kryzysowego w samorządach powiatu elbląskiego oraz Zlewni Elbląg. Tym bardziej, że po ostatnich sztormach i cofkach wciąż namoknięte są wały przeciwpowodziowe, które w wielu miejscach są uszkodzone przez bobry.
Ostrzeżenie także dla rzek na Warmii i Mazurach
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia hydrologiczne dla zlewni Pisy, Łyny i Węgorapy. Dla tych rzek wydano ostrzeżenie drugiego stopnia, które ma obowiązywać do piątkowego popołudnia. Lokalnie możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski