Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna, Radio Elbląg, Regiony
Spada poziom wody w rzece Elbląg. Służby pozostają w gotowości
Stan wody w rzece Elbląg w ostatnich godzinach obniżył się o 12 centymetrów i według prognoz nadal ma spadać – poinformował po wieczornym spotkaniu sztabu zarządzania kryzysowego prezydent Elbląga Michał Missan. Sytuację na Żuławach Wiślanych stale monitoruje straż pożarna.
W południe w Elblągu wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego, podobne decyzje podjęły samorządy mniejszych gmin na Żuławach Wiślanych. Powodem była tzw. cofka. Polega ona na tym, że w Bałtyku jest dużo wody, a wiatr wiejący z północy wpycha wodę z morza do rzek. W przypadku Żuław tą rzeką jest Elbląg i kilka mniejszych cieków.
Po wprowadzeniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego w Elblągu, wzdłuż Bulwaru Zygmunta Augusta, rozstawiono rękawy przeciwpowodziowe. Prezydent Elbląga Michał Missan po wieczornym posiedzeniu sztabu kryzysowego przyznał, że to działanie prawdopodobnie uchroniło elbląskie Stare Miasto przed zalaniem.
Szybko zareagowaliśmy. Około godziny 20 wodowskazy pokazywały o 12 centymetrów mniej, niż w południe. Stan wody ma nadal opadać. Zgodnie z prognozami powinno być już tylko lepiej
– stwierdził Michał Missan.
Było to pierwsze zagrożenie powodziową od momentu przekopu Mierzei Wiślanej. Jak stwierdził Tomasz Świniarski z Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego była to okazja do obserwowania rzeki w sytuacji kryzysowej.
Sytuację na Żuławach Wiślanych stale monitoruje straż pożarna.
Na miejscu wciąż pracuje grupa operacyjna komendanta wojewódzkiego. Będziemy pracować do momentu znacznego spadku poziomu wody
– powiedział wieczorem rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiego komendanta straży pożarnej Grzegorz Różański.
Strażacy zabezpieczali rękawami Elbląg, zaś worki z piaskiem układali m.in. w Suchaczu. Na Żuławach Wiślanych cofka występuje kilka razy w roku.
Stan pogotowia przeciwpowodziowego
Decyzja o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego zapadła, około południa, po posiedzeniu sztabu zarządzania kryzysowego. Stan alarmowy na rzece Elbląg został wówczas przekroczony. Niekorzystne były też prognozy związane z kierunkiem wiatru oraz trudną sytuacją hydrologiczną na Bałtyku.
Wszystkie służby były w gotowości. Poziom rzeki Elbląg na bieżąco monitorowano. Godzinowy przyrost wody początkowo wynosi około 3-4 centymetrów. W najbardziej newralgicznym punkcie, czyli na Bulwarze Zygmunta Augusta na starym mieście, rozwinięto rękawy przeciwpowodziowe.
Numery alarmowe dla mieszkańców
Służby apelowały do mieszkańców o ostrożność i śledzenie informacji na temat sytuacji pogodowej. W sytuacjach zagrożenia należy dzwonić na numer alarmowy 112. W Elblągu działa też całodobowe Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerami 55 239 30 40 oraz 55 239 30 41.
Rzecznik prasowa elbląskiego magistratu Joanna Urbaniak poinformowała, że w południe stan wody w rzece Elbląg wyniósł 625 centymetrów, a stan alarmowy przekroczony został o 15 centymetrów.
Ostrzeżenie IMGW
Przez cały dzień Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał przed wezbraniem i podwyższonym stanem wód na północy Polski. Alerty trzeciego stopnia przygotowano dla Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Wiślanego oraz rejonu Zatoki Gdańskiej.
Jan Szymankiewicz z IMGW powiedział, że trudna sytuacja hydrologiczna na Bałtyku będzie się stopniowo stabilizować.
Stany wody będą opadać wraz z osłabnięciem wiatru, co nastąpi w okolicach północy. Jednak przekroczenie stanów ostrzegawczych będzie się jeszcze utrzymywać. W ciągu najbliższych godzin największe wzrosty i wahania poziomu morza mogą wystąpić w rejonie Zatoki Gdańskiej, a także na Żuławach czy Zalewie Wiślanym
– dodał.
Synoptycy wydali też ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla powiatów elbląskiego i braniewskiego. Może powiać nawet do 75 kilometrów na godzinę. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w okolicach Zalewu Wiślanego.
Posłuchaj relacji Michaliny Rozbickiej
Autor: M. Rozbicka/A. Bruchwald/PAP
Redakcja: M. Rutynowski/B. Świerkowska-Chromy
Ostrzeżenia hydrologiczne na Żuławach. Woda przekroczyła stan ostrzegawczy