Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Woda to nie śmietnik”. Sprzątanie Łyny na… kajakach

Sprzątanie Łyny. Fot. A. Piedziewcz

Butelki, puszki, a nawet … elektryczna hulajnoga. To wszystko wyłowili z Łyny uczestnicy spływu kajakowego, którego celem było posprzątanie rzeki i jej brzegów.

Grupa płynęła od starego miasta do elektrowni wodnej na Wadągu. Efekt – kilkanaście worków wypełnionych śmieciami oraz odpady, które do worka się nie mieściły.

– Wózek z hipermarketu, opony, wózek dziecięcy, zderzak do malucha. W sumie kilogramy śmieci – mówi Dariusz Wasiela, dyrektor zarządu zlewni Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie w Olsztynie, współorganizator spływu.

00:00 / 00:00

Śmieci znajdowano i w wodzie, i na brzegach.

Przede wszystkim puszki, plastikowe butelki – od tego są śmietniki, nie wiem, czemu aż tyle śmieci jest w wodzie. Była także elektryczna hulajnoga, na wysokości szkoły samochodowej – opowiada Jacek Lendzian, współorganizator akcji.

00:00 / 00:00

Kajak z jednej strony pozwala dotrzeć do miejsc, w które trudno dojść pieszo. Z drugiej – zbieranie śmieci z jego pokładu wymaga pewnych umiejętności.

Jeśli płyniemy razem, to jest łatwiej. Np. płyniemy kajakiem, widzimy butelkę i nie udaje nam się zatrzymać, to możemy krzyknąć, że jest butelka do kogoś za nami i on już wie, jak do niej podpłynąć. Także w takiej formule wspólnego działania jest to zdecydowanie do zrobienia – przekonuje Kamila Łazicka fundacji Missio Cordis, inicjatorka akcji.

00:00 / 00:00

W spływie wzięło udział ponad 20 osób. Organizatorzy zapowiadają, że akcja będzie powtarzana.

Sprzątanie Łyny. Fot. A. Piedziewcz

Sprzątanie Łyny. Fot. A. Piedziewcz

Sprzątanie Łyny. Fot. A. Piedziewcz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sprzątanie
W sobotę chętni posprzątają olsztyński las. W zamian dostaną coś atrakcyjnego

W najbliższą sobotę w szesnastu miastach w Polsce odbędzie się akcja „Książka za worek śmieci”. Obok m.in. Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania czy Gdańska na liście...

Zamknij
RadioOlsztynTV