Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
W Polsce żyje 9 milionów seniorów. W Porannych Pytaniach o sposobach aktywizacji osób starszych
O starzejącym się społeczeństwie i programie Senior Plus mówiła w Porannych Pytaniach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.
W całej Polsce otwiera się coraz więcej klubów seniora. Do końca roku będzie około 270 domów i klubów dziennego pobytu dla osób starszych. Kilka dni temu podobną placówkę otwarto w Rybnie na Warmii i Mazurach. W tym roku w całym kraju powstanie ich około 100.
Samorządom łatwiej jest sięgać po rządowe pieniądze z programu Senior Plus. To bardziej elastyczna forma wymagająca mniejszych potrzeb infrastrukturalnych. Mniejsze są także wymagania wobec osób zatrudnionych. Mniejsze są także wymagania co do osób zatrudnionych. Małe samorządy stawiają na kluby. Domy pomocy społecznej najczęściej rozwijają się w dużych miastach.
Elżbieta Bojanowska podkreśla, że społeczeństwo coraz bardziej się starzeje. Dziś w Polsce jest około 9 milionów osób powyżej 60 roku życia, to ponad 20 procent społeczeństwa. Potrzeby rosną zarówno na wsi jak i w miastach
Potrzeby są jednak zróżnicowane. Inna jest starość na polskiej wsi i inna jest starość w dużym mieście. W mieście seniorzy mogą wyjść z domu i spotkać drugiego człowieka np. w sklepie. Na wsiach seniorzy często są samotni, nie mają z kim porozmawiać, dzieci i wnukowie są gdzieś dalej.
Klub seniora jest miejscem spotkania z człowiekiem. Osobom starczył najbardziej doskwiera samotność. Najczęściej dotyczy to kobiet, bo żyją one dłużej.
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Elżbietą Bojanowską