Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa dyskusja o „Piątce dla zwierząt”. B. Orzechowska: Nie ma tu dyscypliny partyjnej. J. Wcisła: Potrzebne jest vacatio legis

Bogusława Orzechowska i Jerzy Wcisła

Posiedzenie Senatu przedłuża się. Dziś senatorowie będą nadal dyskutować o nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, wprowadzającej m.in. zakaz uboju rytualnego na eksport oraz zakaz hodowli zwierząt na futra.

To przepisy zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość i promowane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ale przeciwko nim wypowiada się część senatorów tej partii.

– Nie ma tu dyscypliny partyjnej – wyjaśniała w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn senator PiS Bogusława Orzechowska:

W niektórych głosowaniach obowiązują zasady indywidualne. Jeżeli mamy do czynienia z ustawą, która jest wbrew sumieniu danego senatora, ma prawo zagłosować przeciw.

Niejednoznacznie o ustawie wypowiada się też opozycja. W Sejmie Koalicja Obywatelska głosowała za nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, w Senacie część senatorów Koalicji wypowiada się przeciw niej – przyznał w senator Jerzy Wcisła:

Trzeba zająć się prawami zwierząt. Niedopuszczalne jest, jak były one traktowane w Polsce. Ale producent też nie jest winny, że legalnie prowadzi np. produkcję norek.

Senatorowie Bogusława Orzechowska i Jerzy Wcisła spodziewają się, że zapisy tzw. Piątki dla zwierząt zostaną złagodzone, np. dopuszczony będzie ubój rytualny drobiu. Senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska mówiła, że spodziewa się złagodzenia przepisów:

Ten zakaz zostanie całkowicie usunięty, albo zostanie przesunięte vacatio legis. Na tym zarabia część przedsiębiorców zajmujących się hodowlą.

Złagodzenia spodziewa się też senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła.

Wydaje mi się, że w Koalicji Obywatelskiej znaleźliśmy złoty środek. Będziemy proponować vacatio legis.

Posiedzenie Senatu ma zostać wznowione o 12.30.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Bogusławą Orzechowską i Jerzym Wcisłą

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jerzy Wcisła, Bogusława Orzechowska, ustawa o ochronie zwierząt, ubój rytualny
Senatorowie z regionu komentują ustawę o ochronie zwierząt. „To knot legislacyjny” vs. „Zamiast się kłócić, trzeba pracować”

Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn byli senatorowie z regionu - Bogusława Orzechowska (Prawo i Sprawiedliwość) i Jerzy Wcisła (Koalicja Obywatelska). Na dzisiejszym posiedzeniu...

Zamknij
RadioOlsztynTV