Szkoła branżowa i biznes? Podczas konferencji w Ełku zaprezentowano sposób ich połączenia
Jak połączyć szkoły branżowe z biznesem? Sposób na to ma Zespół Szkół nr 1 w Ełku. Chodzi o to, by kształcić pracowników potrzebnych w danej branży, w danym regionie. Takim przykładem w Ełku jest współpraca szkoły branżowej ze stocznią.
Od tego roku szkolnego uruchomiono tam profil: monter jachtów i łodzi, gdzie stocznia wyposażyła centrum kształcenia oraz wyznaczyła swoich nauczycieli zawodu. Ten przykład stawiany był na konferencji poświęconej wykorzystaniu potencjału biznesu w edukacji zawodowej. Taki model chwali warmińsko-mazurski wojewoda Artur Chojecki, który zauważa, że na rynku pracy pojawiają się wciąż nowe zawody.
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki przekonuje, że taki był zamysł reformy szkolnictwa, w tym dotyczącej szkół branżowych, by był to model dualny, polegający na kształceniu teoretycznym i praktycznym.
Współpraca szkół branżowych z biznesem to dobry sposób na poszukiwanych i wykwalifikowanych pracowników. Uczestniczyły w niej trzy strony: samorządowcy, biznesmeni oraz społeczność szkolna. Obecna na konferencji senator PiS Małgorzata Kopiczko podkreślała, że właśnie ta współpraca jest bardzo ważna.
W Zespole Szkół nr 1 w Ełku od tego roku szkolnego uruchomiono kierunek: monter jachtów i łodzi. To pomysł przedsiębiorcy, który uczestniczy czynnie w kształceniu przyszłych adeptów tego zawodu. Zdaniem warmińsko-mazurskiego posła PiS Wojciecha Kossakowskiego jest to z pożytkiem dla obu stron.
Uczestnicy konferencji mogli zwiedzić stocznię oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku.
Reforma szkół branżowych przeprowadzona została w 2019 roku.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski