Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Procedury zadziałały. Harcerze mogą bezpiecznie wrócić do namiotów

Sporo nerwów, ale teraz można już wrócić do obozu. Próbne ewakuacje, łączność ze służbami, śledzenie prognoz pogody i w końcu pomyślnie przeprowadzona ewakuacja – to procedury, które okazały się zbawienne dla harcerzy z Krakowa, którzy mają swój obóz w Brzeźnie Łyńskim koło Nidzicy.

Podczas burzy na ich obóz spadła złamana brzoza. Nikt jednak nie ucierpiał, a ewakuację do pobliskiej szkoły udało się przeprowadzić w kilkanaście minut – podkreśla komendant obozu Hufca ZHP Kraków Nowa Huta Matylda Hojnor:

Zdążyliśmy w momencie, gdy burza się rozpoczynała. Po telefonie do straży pożarnej podjęliśmy decyzję o ewakuacji. Strażacy wdrożyli procedury i wysłali dwa wozy strażackie na miejsce. Przyjechali również policja i straż miejska, więc byliśmy zaopiekowani.

00:00 / 00:00

Wydarzenia sprzed 4 lat w Suszku, gdzie podczas obozu zginęły dwie harcerki sprawiły, że służby dmuchają na zimne – dodaje wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki:

Jednym z wniosków wyciągniętych z tragicznych wydarzeń z 2017 roku było nawiązanie porozumienia pomiędzy związkami harcerskimi, Państwową Strażą Pożarną i Lasami Państwowymi mówiącego o współpracy i współdziałaniu.

00:00 / 00:00

Po nocy spędzonej w szkole okazało się, że sytuacja na terenie obozu jest na tyle dobra, że harcerze z Krakowa mogli wrócić do namiotów i będą kontynuować swój wypoczynek. Ostatnią noc ponad 80 uczestników spędziło w pobliskiej szkole w Brzeźnie Łyńskim koło Nidzicy.

Przedwczoraj ewakuowani byli też harcerze ze Śląska i województwa łódzkiego, którzy stacjonowali w obozie w Wenecji koło Morąga – tam większość namiotów została zniszczona, a teren pełen wiatrołomów nie pozwalał na powrót do obozu i wypoczynek musiał został zakończony.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski
Fot. P. Getka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, harcerze, burza, ewakuacja, video, wideo
„Absolutnie trzeba się dogadać”. Senator Wcisła w Porannych Pytaniach o połączeniu się z ruchem Hołowni i wyborze RPO

- Jeśli miałoby to zagwarantować wygranie wyborów, to Koalicja Obywatelska powinna połączyć się z ruchem Szymona Hołowni - powiedział w Porannych Pytaniach senator KO z Elbląga...

Zamknij
RadioOlsztynTV