Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Półtonowa bomba lotnicza zostanie dziś zdetonowana na poligonie w Orzyszu

Bomba z czasów II wojny światowej znaleziona na budowie ul. Ciołkowskiego w Białymstoku. Fot. UM Białystok

Niewybuch z II wojny światowej, podniesiony i wywieziony z niedzielę z Białegostoku, zostanie dziś (10 lipca) zneutralizowany na poligonie w Orzyszu – poinformował w niedzielę po południu szef MON Antoni Macierewicz.

Minister obrony narodowej dziękował służbom za przeprowadzenie akcji wywożenia półtonowej bomby, która – jak mówił – mogła stanowić dla mieszkańców „olbrzymie zagrożenie” i „zagrożenie życia”. Dziękował też mieszkańcom za zrozumienie.

Akcja, jaka została podjęta przez pułk rozpoznania 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy i 16. patrol rozminowania, którym dowodził pan chorąży Mariusz Kujawa, doprowadziła do likwidacji tego zagrożenia. Niesłychanie sprawnie, po ewakuacji ludności (…), doprowadzono do podniesienia tego ładunku, przewiezienia do Orzysza i tam zostanie on jutro zlikwidowany.

– powiedział Macierewicz na briefingu zorganizowanym kilkaset metrów od miejsca, skąd przed godz. 14 usunięto i wywieziono bombę.

W ocenie szefa MON było to największe tego typu zagrożenie od wielu lat i dlatego wymagało tak dużej ewakuacji mieszkańców. Minister Macierewicz dziękował dowodzącym akcją, ale też mieszkańcom, którzy – jak mówił – nie wpadki w panikę, potrafili przyjąć ze zrozumieniem konieczność ewakuacji w związku z zagrożeniem. Nie było żadnych strat, żadnych zagrożeń, żadnego niebezpieczeństwa – podkreślił minister.

Obecny na miejscu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński dziękował wszystkim służbom za przygotowanie akcji.

00:00 / 00:00

Półtonowa, niemiecka bomba lotnicza została znaleziona na budowie ul. Ciołkowskiego w czwartek. Sama akcja jej podniesienia wywiezienia trwała w niedzielę około godziny. Była to jednak skomplikowana akcja logistyczna, przygotowania do niej trwały od piątku.

(iar/pap/K.Kantor/Ł.Węglewski)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pocisk, bomba, ewakuacja, Jarosław Zieliński
Bomba, która sparaliżowała pół Białegostoku, zostanie zdetonowana w Orzyszu

Mieszkańcy kilkudziesięciu ulic w Białymstoku i dwóch podbiałostockich miejscowości będą musieli w niedzielę opuścić swoje domy. Ewakuacja związana jest z pracami saperów, którzy będą wydobywać i...

Zamknij
RadioOlsztynTV