Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsza na świecie instalacja produkcji wodoru działa w Elblągu

Fot. energa.pl

Polska technologia i patenty zastosowane przez polskich naukowców przyczyniły się do powstania w Elblągu instalacji dwukierunkowej do produkcji wodoru. Konstrukcja współpracuje z blokiem biomasowym BB20 elbląskiej elektrociepłowni w oparciu o ogniwa stałotlenkowe.

– Są to ogniwa paliwowe zawierające materiał tlenkowy jako elektrolit. Postęp cywilizacyjny wymusza zmiany w obszarze energetyki. Jest to sytuacja, w której musimy pozyskiwać inne źródła energii choćby z tzw. bloków węglowych czy biomasowych – stwierdził prof. Marcin Lackowski, dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

Podjęliśmy projekt, który doprowadził do uruchomienia instalacji do produkcji wodoru, współpracującej z blokiem. W przypadku Elbląga tym blokiem jest blok biomasowy BB20 o mocy 20 megawatów, jest to blok parowy, opalany biomasą.

00:00 / 00:00

– Instalacja do produkcji wodoru zbudowana została w Elblągu ze względu na elektrociepłownie zasilaną przez blok biomasowy BB20, który produkuje ekologiczną energię – powiedział Maciej Wiatrak, prezes zarządu Centrum Badawczo-Rozwojowego im. Faradaya w Gdańsku.

Taki jest cel grupy Orlen, aby w przyszłości zapewnić zielone paliwo, które będzie wykorzystywane do celów energetycznych, a także technicznych, służących dekarbonizacji naszej grupy.

00:00 / 00:00

– Chcemy ograniczyć koszty produkcji i eksploatacji energii. Dlatego uruchomiliśmy instalację do produkcji wodoru, która pomaga w zmianie mocy bloku biomasowego – wyjaśniał prof. Lackowski.

W przypadku obniżania mocy tego bloku stanowi tzw. bufor i produkowany jest z nadmiaru energii elektrycznej wodór. Natomiast jeżeli system elektroenergetyczny wymaga nagłego wzrostu mocy, wodór jest wykorzystywany do generacji energii elektrycznej.

00:00 / 00:00

– Pomysł na realizację tego projektu powstał wśród pracowników Grupy Energa przy współpracy z Instytutem Maszyn Przepływowych, Polskiej Akademii Nauk i jest odpowiedzią na potrzeby polskiego sektora energetycznego – powiedział Wiatrak.

Chcieliśmy zweryfikować, czy tego typu elektrolizery są efektywniejsze od tych dostępnych na rynku, czy sprawność takich instalacji będzie w przyszłości umożliwiała efektywną produkcję zielonego wodoru.

00:00 / 00:00

Dodajmy, że instalacja do produkcji wodoru w Elblągu jest zwieńczeniem 3-letniego, wspólnego projektu prowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya z Grupą Energa – PKN Orlen oraz Instytutu Maszyn Przepływowych we współpracy z Instytutem Energetyki. Koszt inwestycji to ponad 7 mln zł, z czego 5 mln zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozyskane dzięki Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju oraz koncernowi Energa, obecnie PKN Orlen.

Autor: T. Owczarek
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Elbląg, Energa, PKN Orlen
Elbląg świętuje Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Elbląska Biblioteka im. Cypriana Kamila Norwida aktywnie uczestniczy w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek. Pomysłodawcami obchodów są Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Instytut Książki. Hasło tegorocznego tygodnia bibliotek brzmi...

Zamknij
RadioOlsztynTV