Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Paweł Warot: Komuniści chcieli zatrzeć pamięć o żołnierzach, którzy umiłowali wolność Polski

O Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Krzysztof Kaszubski rozmawiał w Porannych Pytaniach z Pawłem Warotem, naczelnikiem Delegatury IPN w Olsztynie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy 1 marca za sprawą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego – podkreślał w Radiu Olsztyn Paweł Warot. Historyk zwracał uwagę na osobiste zaangażowanie zmarłego prezydenta w ustanowienie tego święta.

Uznał, że warto przywrócić pamięć o tych żołnierzach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, nie godzili się z sowiecką okupacją i w dalszym ciągu walczyli o wolną Polskę.

Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie dodał, że po katastrofie smoleńskiej i śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego uchwaloną przez Sejm ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

W Olsztynie, w samo południe, na budynku OZGRAF-u odsłonięty zostanie baner upamiętniający Żołnierzy Wyklętych – poinformował w Porannych Pytaniach Paweł Warot. Historyk mówi, że jest to część uroczystości związanych z obchodzonym dziś świętem.

Udało nam się zawiesić baner z Zygmuntem Szendzielarzem „Łupaszką” w centrum Olsztyna na biurowcu OZGraf. Mieszkańcy podążający do pracy lub poruszający się po Olsztynie mogą go podziwiać, a osoby, które nie znają tej historii się dowiedzieć co to była za postać i skąd to nazwisko.

Paweł Warot dodał, że IPN przygotował także infografikę dotyczącą podziemia niepodległościowego na teranie Warmii i Mazur, która trafi do szkół w regionie. Z okazji święta, w mediach społecznościowych i Radiu Olsztyn, przeprowadzone zostaną konkursy. Nagrodami są publikacje IPN i koszulki przedstawiające Żołnierzy Wyklętych.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

 

Redakcja; B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze wyklęci, Żołnierze Niezłomni, video, Paweł Warot
Po raz jedenasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca po raz jedenasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które ma na celu uczczenie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV