Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Paweł Warot: Komuniści chcieli zatrzeć pamięć o żołnierzach, którzy umiłowali wolność Polski
O Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Krzysztof Kaszubski rozmawiał w Porannych Pytaniach z Pawłem Warotem, naczelnikiem Delegatury IPN w Olsztynie.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy 1 marca za sprawą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego – podkreślał w Radiu Olsztyn Paweł Warot. Historyk zwracał uwagę na osobiste zaangażowanie zmarłego prezydenta w ustanowienie tego święta.
Uznał, że warto przywrócić pamięć o tych żołnierzach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, nie godzili się z sowiecką okupacją i w dalszym ciągu walczyli o wolną Polskę.
Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie dodał, że po katastrofie smoleńskiej i śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego uchwaloną przez Sejm ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
W Olsztynie, w samo południe, na budynku OZGRAF-u odsłonięty zostanie baner upamiętniający Żołnierzy Wyklętych – poinformował w Porannych Pytaniach Paweł Warot. Historyk mówi, że jest to część uroczystości związanych z obchodzonym dziś świętem.
Udało nam się zawiesić baner z Zygmuntem Szendzielarzem „Łupaszką” w centrum Olsztyna na biurowcu OZGraf. Mieszkańcy podążający do pracy lub poruszający się po Olsztynie mogą go podziwiać, a osoby, które nie znają tej historii się dowiedzieć co to była za postać i skąd to nazwisko.
Paweł Warot dodał, że IPN przygotował także infografikę dotyczącą podziemia niepodległościowego na teranie Warmii i Mazur, która trafi do szkół w regionie. Z okazji święta, w mediach społecznościowych i Radiu Olsztyn, przeprowadzone zostaną konkursy. Nagrodami są publikacje IPN i koszulki przedstawiające Żołnierzy Wyklętych.
Posłuchaj Porannych Pytań
Redakcja; B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski