Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów. W regionie średnia jest niższa od ogólnopolskiej
Uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty. Wyniki są gorsze od średniej ogólnopolskiej.
Uczniowie z regionu uzyskali średnio 56 procent z egzaminu z języka polskiego, a z matematyki – 42 procent. Z kolei z języka angielskiego, który był najczęściej wybieranym językiem obcym, uzyskali 61 procent. Jak podkreśla warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Wojciech Cybulski, to o kilka procent mniej niż średnia krajowa.
Nasze województwo jest województwem bardzo specyficznym. Na przestrzeni wielu ostatnich lat zlikwidowano bardzo dużo szkół. Zdecydowana większość uczniów musi każdego dnia dojechać do szkoły. Jest dłuższy czas pobytu poza szkołą. Dojazdy sprawiają, że uczniowie bardzo często nie mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach.
Szkoły, w których wyniki odbiegają od średniej, musiały utworzyć programy naprawcze – dodaje wicekurator Wojciech Cybulski.
Podjęcie tych działań sprawiłoby, że uczniowie będą lepiej wypadali na egzaminach zewnętrznych. Niestety pandemia spowodowała, że harmonogramy pracy szkół zostały odłożone. Myślę, że w kolejnym roku, jeśli będziemy mieli sytuację stabilną, programy te dopiero będą wdrażane.
Do egzaminu przystąpiło ponad 13 tysięcy uczniów. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasiści otrzymają 9 lipca. Do końca lipca absolwenci podstawówek muszą podjąć decyzję o wyborze szkoły średniej.
Autor: K. Piasecka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Kurator oświaty Jolanta Skrzypczyńska o zmianach w nowym roku szkolnym. "Ma być łatwiej"
- Zawodowe awanse nauczycieli. Zmieni się część dyrektorów szkół i przedszkoli
- Czy w Olsztynie przestanie istnieć centrum edukacji nauczycieli?
- Więcej chorób przenoszonych drogą płciową. Rusza pionierski program edukacyjny