Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Mazurach odwołano szkolenia żeglarskie i regaty. Część portów woduje jednak jachty

Fot. Ł. Węglewski

Odwołano uroczyste rozpoczęcie sezonu żeglarskiego, które od lat odbywało się w majowy weekend, zrezygnowano ze szkoleń i regat. Niektóre firmy czarterowe wodują jednak łodzie.

W związku z pandemią koronawirusa, przygotowania do sezonu żeglarskiego na Mazurach odbywają się na „pół gwizdka”. Przez lata życie w mazurskich portach zaczynało się, gdy tylko schodził lód z jezior. Od wielu lat w majowy weekend uroczyście otwierano most obrotowy w Giżycku i to wydarzenie inaugurowało sezon żeglarski na jeziorach.

Majowe otwarcie sezonu już odwołaliśmy, bo w tej imprezie uczestniczyło zawsze kilka tysięcy osób, a teraz obowiązuje zakaz zgromadzeń. Poza tym uznaliśmy, że nie ma sensu robienie imprezy, na którą ludzie przyszliby w maseczkach, bali się przebywać obok siebie

– powiedział burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Zastrzegł przy tym, że jeśli sytuacja epidemiologiczna zmieni się na lepsze, być może na początku lipca w symboliczny sposób będzie otwarty sezon żeglarski.

Ale na razie jest za wcześnie na takie plany. Liczymy się z tym, że w tym roku inauguracja sezonu może się nie odbyć

– przyznał.

W niektórych mazurskich portach, np. giżyckiej Ekomarinie, obowiązuje zakaz wodowania jachtów. W prywatnych marinach, np. w Sztynorcie, łodzie są jednak wodowane i przygotowywane do sezonu – montowane są sprzęty, jachty są sprzątane itp.

Na razie ludzie nie odwołują rezerwacji jachtów, każdy ma nadzieję, że będzie można pływać – powiedział właściciel portalu turystycznego o Mazurach Zbigniew Jatkowski. Dodał, że ku rozpaczy firm czarterowych, odwoływane są jednak żeglarskie imprezy rekreacyjne firm, które od lat korzystały z takiej formy wypoczynku dla pracowników. Odwoływane są też branżowe regaty.

Zupełnie zamarły także kursy i szkolenia żeglarskie – dodał Jatkowski. Jego zdaniem wiele żeglarskich firm szkoleniowych z Mazur stoi na krawędzi bankructwa.

Pozamykane są portowe bary, tawerny, restauracje. Jatkowski powiedział , że w wielu takich miejscach obsługę stanowili pracownicy z Ukrainy, którzy w związku z epidemią wyjechali z Polski. Ten sezon turystyczny zapowiada się bardzo ciężko – dodał.

 

Autor: PAP/J.Kiewisz-Wojciechowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko, Mazury, regaty, żagle, żaglówki, Wielkie Jeziora
Paszport odbierzesz tylko w wyjątkowych sytuacjach

Mieszkańcy Giżycka, Bartoszyc i Kętrzyna odbiorą paszporty w Olsztynie tylko w sytuacjach wyjątkowych – podał dziś na stronie internetowej Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Jak czytamy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV