Nowy rezerwat przyrody na Mazurach. Chroni cenne torfowiska

Rezerwat Sołdany. Fot. RDOŚ w Olsztynie
Mazurska mapa ochrony przyrody powiększyła się o kolejny cenny obszar. Nowy rezerwat ma zabezpieczyć bagienne siedliska istotne dla zachowania bioróżnorodności i naturalnej retencji wody w regionie. Na styku gmin Giżycko i Pozezdrze powstał nowy rezerwat przyrody Sołdany.
Rezerwat obejmuje szczególnie cenny ekosystem bagienny. Obszar znajduje się na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Borki i zajmuje ponad 11 hektarów. Dodatkowo wyznaczono wokół niego otulinę ochronną.
Jest zlokalizowany na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Borki i zajmuje ponad 11 hektarów. Wokół niego wyznaczono dodatkowo otulinę ochronną. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie kompleksu siedlisk bagiennych, w tym torfowiska przejściowego oraz borów bagiennych, które odgrywają kluczową rolę w retencji wody, stanowiąc jednocześnie siedlisko wielu rzadkich gatunków roślin
– powiedziała Justyna Januszewicz, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Rezerwat Sołdany jest kolejnym ustanowionym w ostatnim czasie w województwie warmińsko-mazurskim. Ochroną objęto również obszary położone w gminach Jedwabno, Iława, Lelkowo, Bartoszyce i Miłomłyn.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zapowiada powstanie kolejnych trzech rezerwatów. Będą to: Jezioro Jerzwałdzkie koło Zalewa, Krzywy Róg w gminie Iława oraz Torfowisko Zocie w okolicach Kalinowa.
Obecnie na Warmii i Mazurach funkcjonuje 127 rezerwatów przyrody.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Piasecka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy















![Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA] Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F05%2FGitarowy-rekord-swiata-10.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)










