My, Wy, Oni. Czy decyzja Bidena wpłynie na gospodarkę i przyszłoroczne wynagrodzenia?
W audycji My Wy Oni gościli przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców. Gospodarzem audycji był Andrzej Piedziewicz. Z zaproszenia skorzystali:
Ze strony związków:
- Wojciech Kowalski – NSZZ Solidarność
- Jarosław Szunejko – OPZZ
Ze strony pracodawców:
- Rafał Laskowski – Konfederacja Lewiatan
- Jan Zdziarstek – Business Centre Club
Joe Biden wycofał się z walki o prezydenturę
Joe Biden zrezygnował ze startu w wyborach prezydenckich w USA. Nie do końca wiadomo, czy to zwiększa, czy zmniejsza szanse Donalda Trumpa. Jak to może wpłynąć na nastroje w gospodarce, w firmach, także w polskich? Pod koniec sierpnia demokraci zatwierdzą nowego kandydata, wybory prezydenckie w USA w listopadzie.
Przyszłoroczna płaca minimalna
W lipcu odbyły się negocjacje między rządem, związkami a organizacjami pracodawców na temat wynagrodzeń w przyszłym roku. Pierwszą kością niezgody była płaca minimalna. Rząd proponuje 4 626 złotych brutto, czyli o ponad 300 złotych więcej, niż obecnie. Związki zawodowe chciały więcej, natomiast rządową propozycją poparły organizacje pracodawców. Dlaczego?
Drugi problem to wzrost płac w sferze budżetowej w 2025. Rząd chce podwyżek o 4,1 procent, związki o 15 procent, pracodawcy o niecałe 8 procent. Pracodawcy próbowali wypośrodkować propozycje rządowe i związkowe?
Czterodniowy czy sześciodniowy tydzień pracy?
Na koniec ciekawostka z Grecji. Goście audycji rozmawiali niedawno na temat czterodniowego tygodnia pracy, tymczasem Grecy w lipcu wprowadzili sześciodniowy tydzień pracy. To odpowiedź na problem ze znalezieniem pracowników. Który trend wygra w Europie?
Posłuchaj audycji
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy