Ewangelicy z Warmii i Mazur rozpoczęli jubileusz obecności w regionie
Rozpoczęło się świętowanie 500-lecia reformacji na Mazurach. Obchody jubileuszu otworzyło nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim w Olsztynie.
Dwa dni temu uroczyście jubileusz był też obchodzony w Giżycku, a dodajmy, że najstarsza diecezja ewangelicka na świecie to właśnie diecezja mazurska. Idee reformacji dotarły tu bardzo szybko po tym, jak Marcin Luter przybił swoje tezy do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze w 1517 roku.
Choć dziś historycy mają wątpliwości, czy rzeczywiście tak wyglądały początki tego ruchu, to jednak jubileusz na tych terenach jest ważnym wydarzeniem.
Niedługo później, bo w zasadzie po niecałych 8 latach, reformacja pojawiła się również na Mazurach czy w Prusach właściwie, bardziej byśmy wtedy powiedzieli, w państwie zakonu krzyżackiego jeszcze wtedy. Tymi myślami reformacyjnymi jako pierwszy zaczął się dzielić tutejszy biskup Polenc, który jako pierwszy te idee reformacyjne zaczął ogłosić w kazaniach tutaj na tym terenie
– podkreślał proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Olsztynie ks. Łukasz Stachelek.
Po nabożeństwie odbył się wykład poświęcony muzyce reformacji. – To nie przypadek, bo muzyka od początku jest bardzo ważną częścią tego ruchu – zaznaczył ks. Łukasz Stachelek.
Marcin Luter był wielkim zwolennikiem muzyki. Sam grał, śpiewał i tworzył pieśni. Też jako taki sposób na to, by przekazywać Ewangelię, Słowo Boże tym, którzy często nie byli w stanie czytać. Pieśni łatwo się zapamiętywały. Zresztą reformatorzy nawet ukuli taki zwrot czy zdanie o tym, że ten kto śpiewa, dwa razy się modli
– dodał.
W tym roku, w ramach obchodu jubileuszu, zaplanowano też m.in. Reformacyjny Zjazd Chórów w Szczytnie, sesję popularnonaukową w Pasymiu, a centralne nabożeństwo jubileuszowe, transmitowanie przez TVP, odbędzie się w lipcu w Mrągowie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski