Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Którędy przebiegnie Pętla Mazurska? Niebawem rozpoczną się konsultacje

Jezioro Śniardwy – Czarci Ostrów. Fot. Henryk Mieszkowski

W najbliższych dniach odbędą się konsultacje społeczne związane z pracami studialnymi planowanej budowy Pętli Mazurskiej, która ma połączyć jezioro Niegocin ze Śniardwami. Ma to pomóc w wyborze jednego z czterech wariantów wschodniej części tej nowej drogi wodnej.

Jak podało Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie, zaplanowano dwa spotkania. Pierwsze w najbliższą środę w Orzyszu, drugie – w formule online – zapowiedziano na 14 listopada.

Nowa droga wodna, jaką byłaby Pętla Mazurska, miałaby składać się z części wschodniej i zachodniej. Pracami studialnymi została objęta część wschodnia. To odcinek długości około 30 km łączący jezioro Niegocin z jeziorem Śniardwy przez jeziora Wojnowo, Buwełno oraz Tyrkło.

Obecnie pomiędzy jeziorami Buwełno i Tyrkło nie ma bezpośredniego połączenia. Są one oddzielone od siebie lądem o długości 1,6 km w linii prostej, ze wzniesieniem wysokości 36 m. Aby uzyskać ciągłość szlaku żeglugowego konieczne jest zastosowanie rozwiązań technicznych, które umożliwią pokonanie tej przeszkody.

Autor: L. Tekielski
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Niegocin, jeziora, Pętla Mazurska, Śniardwy, prace
Bliższe Spotkania – 17.10.2022

  Wychowanie dzieci bez przemocy oraz turystyka to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciej Świniarski. Z badań przeprowadzonych na zlecenie...

Zamknij
RadioOlsztynTV