Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Kto zanieczyścił jezioro i rzekę w powiecie iławskim? „To może przenieść się na inne akweny”

Fot. Wody Polskie

Skażone jezioro i zanieczyszczona rzeka, do której ktoś spuścił nieczystości – służby wyjaśniają akty wandalizmu na wodach w powiecie iławskim. Na jeziorze Plajtek Mały wędkarz znalazł śnięte ryby, w wodzie pływały też puste pojemniki po środkach chemicznych i olejach silnikowych.

Chodzi o mały leśny akwen pomiędzy Szwalewem a rezerwatem przyrody jeziora Jasne niedaleko Siemian.

Komendant Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Iławskiego Jacek Czychewicz informuje, że ktoś na pojemnikach z trucizną zbudował drewnianą tratwę, którą w ostatnich dniach prawdopodobnie zniszczyły bobry. Uszkodzeniu w ten sposób mogły też ulec plastikowe pojemniki i stąd skażenie.

Najgorsze jest to, że jeśli jest tam jakieś mocne skażenie, to może się to przenieść na inne jeziora, z którymi jest połączone. Oby tak nie było.

00:00 / 00:00

Jak duże jest to skażenia, mają potwierdzić pobrane próbki wody.

Fot. Fb Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski

Do innego zanieczyszczenia doszło też na rzece Iławce. – Tam ktoś spuścił nieczystości, woda jest mętna i śmierdzi – informuje Bogusław Pinkiewicz z Wód Polskich RZGW w Gdańsku.

Nie stwierdzono, skąd to się wzięło, skąd pływało w rzece. Przekazano sprawę do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który musi wejść do poszczególnych podmiotów podejrzanych i sprawdzić, czy tam nie znajdą się jakieś ślady. Sprawdzić, czy ktoś do kanalizacji deszczowej, burzowej wpuścił jakieś chemikalia.

00:00 / 00:00

W tym przypadku do tej pory nie stwierdzono padniętych ryb. Próbki do badań pobrała Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Inspektor Barbara Nalepa poinformowała, że wyniki będą znane w przyszłym tygodniu.

00:00 / 00:00

Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski dodaje, że trwa ustalenie, z którego zakładu pochodzą nieczystości. Podejrzewane są trzy w najbliższej okolicy. Ich kontrole zaplanowano na poniedziałek. Kluczowe w podjętych czynnościach wyjaśniających mają być też wyniki badań wody, które potwierdzą, co dokładnie ją zanieczyściło i wtedy łatwiej będzie wskazać winnego.

00:00 / 00:00

Dochodzenie w sprawie zanieczyszczenia rzeki prowadzi także iławska policja. Ta także czeka na wyniki próbek wody pobranych przez WIOŚ. Dalsze czynności ruszą więc w przyszłym tygodniu, kiedy inspekcja przedstawi analizę badań.

 

Fot. Fb Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski

Fot. Wody Polskie

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski/A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rzeka, jezioro, skażenie, zanieczyszczenie, Iławka, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie, uwaga, Wody Polskie, Plajtek Mały
Tragedia w Mikołajkach. W pożarze zginął 65-letni mężczyzna

Jedna osoba nie żyje, a jedna trafiła do szpitala na obserwację po czwartkowym pożarze mieszkania w Mikołajkach (woj. warmińsko-mazurskie) - poinformowała straż pożarna. Przyczyny i okoliczności...

Zamknij
RadioOlsztynTV