Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kleszcze groźne już teraz. Sanepid rusza z kampanią „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”

Kleszcze kojarzymy najczęściej z latem, upałem i lasem. Nic bardziej mylnego – alarmują eksperci. Ich wzmożoną aktywność już odnotowali specjaliści z warmińsko-mazurskiego sanepidu.

– I z każdym dniem będzie ich coraz więcej – mówi wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

O kleszczach trzeba mówić teraz, bo zimy są dziwne obecnie. Pajęczaki, gdy temperatura wzrośnie powyżej 5 stopni Celsjusza, wykazują pewną aktywność. Rejestrujemy pierwsze przypadki boreliozy bądź odkleszczowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Nie w marcu, ale zdarzają się też w lutym czy grudniu, więc ten okres spoczynkowy kleszczy wydaje się teraz być krótki. To narażenie występuje dużo częściej, niż w latach poprzednich, gdy była prawdziwa zima.

00:00 / 00:00

Dlatego warmińsko-mazurski sanepid rusza z kampanią edukacyjną „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”.

Planujemy konferencje, eventy, spotkania z młodzieżą i nauczycielami, aby wiedzę próbować szerzyć kaskadowo. W przyszłości chcemy się zająć jeszcze jedną grupą, która jest niedoceniana, a bardzo istotna, czyli rolnicy. Charakter ich pracy jest taki, a nie inny, a kontakt z przyrodą jest ogromny.

00:00 / 00:00

Będzie to cykl spotkań z dziećmi, młodzieżą, a także z seniorami, podczas których specjaliści powiedzą, jak chronić się przed kleszczami, a także jak poradzić sobie z pajęczakiem, który już wpił się w naszą skórę.

Każdego roku na Warmii i Mazurach rejestruje się około 1 tysiąca nowych przypadków boreliozy. Od niedawna także specjaliści obserwują wzrost liczby przypadków odkleszczowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Kilka lat temu było takich zachorowań około 25, obecnie prawie 70 rocznie.

Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w sanepid, Janusz Dzisko, borelioza, kleszcze, konferencje, odkleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, kampania edukacyjna
Rocznica wykrycia pierwszego przypadku COVID-19 w regionie. Jak obecnie wygląda sytuacja?

- W szczytach fali rejestrowaliśmy po 1 600 zakażeń koronawirusem dziennie - powiedział na antenie Radia Olsztyn Janusz Dzisko, Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Mijają trzy lata od...

Zamknij
RadioOlsztynTV