Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jarosława Koniewa: Janukowycz nazywa naród terrorystami

dr Jarosława Koniewa – pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Fot. Ł. Sadlak

O sytuacji w Kijowie, o tym czy Ukraińcy wierzą, że można pokonać prezydenta Janukowycza i doprowadzić do przyspieszonych wyborów – mówiła w Porannych Pytaniach dr Jarosława Koniewa, pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Mieszkająca od wielu lat w Polsce Jarosława Koniewa na bieżąco śledzi sytuację w Kijowie. Jej rodzina mieszka w stolicy Ukrainy, a część jej bliskich jest na Majdanie. Jak podkreśla, opozycja w centrum Kijowa jest bardzo dobrze zorganizowana. Ludzie boją się śmierci, ale nie przestaną protestować dopóki prezydent nie pójdzie na kompromis i nie dojdzie do przyspieszonych wyborów. Koniewa poodkreśla, że na Majdanie słychać dramatyczne apele matek, których synowie stoją po obu stronach barykady. Jej zdaniem, Ukraińcy są zdeterminowani i będą walczyć mimo, że cały czas rośnie liczba zabitych.

Gość Porannych Pytań podkreśla, że Ukraina jest ogromnym krajem a w różnych jego częściach przyświecają różne wartości. Różnice te nie dzielą ludzi, bo Ukraińcy są wielkimi indywidualistami. Opozycja i demonstranci boją się jednak, aby Ukraina nie rozpadła się na mniejsze kraje. Młodzi Ukraińcy chcą tymczasem, aby ich kraj funkcjonował według standardów zachodnich. (bsc)

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Jarosławą Koniewą

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ukraina, Majdan
Poseł Sycz apeluje o blokadę kont oligarchów

Warmińsko-mazurski poseł PO Miron Sycz zaapelował podczas dzisiejszej debaty w Sejmie o zastosowanie przez Europę sankcji w stosunku do Ukrainy wymierzonych przede wszystkim w tamtejszych oligarchów....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV