Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hodowcy owiec dostaną psy pasterskie. Owczarki będą chronić stada przed wilkami

Fot. RDOŚ

Hodowcy owiec z Warmii i Mazur dostaną owczarki podhalańskie do ochrony swoich stad przed wilkami. Sześć szczeniąt tej rasy, które zakupi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, ma trafić do gospodarzy do 10 czerwca.

Rzeczniczka olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz powiedziała PAP, że trwają jeszcze ustalenia, którym hodowcom owiec zostaną przekazane szczenięta, ale prawdopodobnie trafią one m.in. w okolice Ełku i Pisza.RDOŚ sfinansuje w najbliższym czasie zakup sześciu szczeniąt rasy polski owczarek podhalański. Psy tej rasy mają wrodzony instynkt, który nakazuje im bronić pilnowanego stada, skutecznie strzegą więc owiec przed atakiem wilków.Dostawca ma do 10 czerwca przekazać hodowcom owiec szczenięta w wieku 7-8 tygodni. Jak zastrzegła olsztyńska RDOŚ, muszą być one zdrowe i pochodzić z hodowli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym, mieć szczepienia i rodowody.

Dostawcy będą też musieli wspierać hodowców owiec w przygotowaniu psów do roli stróża stada. Mają m.in. wyjaśnić, jak opiekować się psem i go żywić, oraz w jaki sposób urządzić mu kojec w owczarni lub na pastwisku.

Pierwsze cztery owczarki podhalańskie olsztyńska RDOŚ zakupiła w ubiegłym roku. Trafiły wówczas do hodowców z okolic Jezioran, Pasymia i Bań Mazurskich.

Według Januszewicz trudno jeszcze ocenić, jak psy sprawdziły się w roli stróży stada, bo w tamtym roku były jeszcze szczeniakami, a w tym roku owce są na pastwiskach dopiero od maja. „Wiemy natomiast, że psy zżyły się ze stadem, są w dobrej kondycji i wszystko przebiega jak należy” – dodała.

Do końca przyszłego roku hodowcy w regionie otrzymają w sumie 16 psów do ochrony swych stad przed wilkami. Będzie to możliwe dzięki projektowi realizowanemu przez RDOŚ w Olsztynie i NFOŚiGW, który służy minimalizowaniu szkód wyrządzanych przez bobry i wilki w regionie.

Na takie działania do 2021 r. przeznaczono w sumie ponad 1,7 mln zł. Poza zakupem psów stróżujących, rolnicy dostają m.in. fladry, czyli sznury z jaskrawymi wstążkami do odstraszania wilków, a także metalową siatkę i słupki do wykonania ogrodzeń i tzw. elektryczne pastuchy.

Jak szacują służby ochrony środowiska, w lasach Warmii i Mazur żyje ok. 140 wilków – głównie w Puszczach Rominckiej, Boreckiej, Piskiej i Napiwodzko-Ramuckiej oraz Lasach Skaliskich i na Wysoczyźnie Elbląskiej.

W minionym roku do RDOŚ zgłoszono 102 szkody wyrządzone w regionie przez te drapieżniki. Odszkodowania wypłacano za zagryzione sztuki bydła, owiec, kóz, danieli, jeleni i muflonów.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pies, RDOŚ, stado owiec, owczarek podhalański
Ryzyko wyrządzenia szkód w uprawach mogło być przyczyną postrzelenia żurawia. Ptak nie przeżył

Nielegalne użycie broni przyczyną śmierci chronionego zwierzęcia. Do zdarzenia doszło na polach z kukurydzą we wsi Zapadki koło Wielbarka. Zginął żuraw, o którego życie do końca...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV