Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląskie służby otrzymują pierwsze zgłoszenia o pszczołach i osach w mieście. Specjaliści ostrzegają: nie działajmy na własną rękę

Są już pierwsze zgłoszeniach o gniazdach os czy rojach pszczół, które pojawiają się na drzewach w pobliżu domów, w parkach czy na skwerach. Specjaliści ostrzegają, żeby nie działać na własną rękę. Należy szukać fachowej pomocy, np. za pośrednictwem straży miejskiej czy służb zarządzania kryzysowego.

Duża liczba owadów może budzić niepokój, dlatego trzeba zachować rozsądek i wołać fachowców. Nie wolno owadów polewać czymkolwiek, nie wolno ich rozdrażniać – przestrzega Karolina Wiercińska z elbląskiej straży miejskiej. Pszczoły w roju wylatują z ula i szukają sobie miejsca.

To nie jest tylko wina upałów, często to efekt niedopatrzenia pszczelarza – tłumaczy Grzegorz Skorupski, miejski pszczelarz w Elblągu, który wzywany jest do takich sytuacji. Wyrojone pszczoły zabrane przez pszczelarza zasiedlają nowy ul. Same są bezpieczne i nie są zagrożeniem dla ludzi.

Wiele samorządów, w tym Elbląg, prowadzi własną politykę dotyczącą owadów zapylających w przestrzeni miejskiej. W specjalnych miejscach stawiane są ule, w których zamieszkują gatunki niegroźne dla ludzi. W przypadku odkrycia roju nie wolno go niszczyć czy przenosić. Zawsze musi to zrobić specjalista.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, pszczoły, służby, miasto, pszczelarze
Kwietne dywany zdobią Elbląg. Miasto uczciło m.in 20-lecie wizyty papieża i jubileusz wstąpienia Polski do NATO

Rok 2019 dla Elbląga to rok ważnych rocznic. Kilka z nich można znaleźć na kwietnych kobiercach zdobiących miasto. To m.in. 20-lecie wizyty papieża Jana Pawła II...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV