Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kwietne dywany zdobią Elbląg. Miasto uczciło m.in 20-lecie wizyty papieża i jubileusz wstąpienia Polski do NATO

Ukwiecony Elbląg. Fot. Hanna Mirzałek

Rok 2019 dla Elbląga to rok ważnych rocznic. Kilka z nich można znaleźć na kwietnych kobiercach zdobiących miasto. To m.in. 20-lecie wizyty papieża Jana Pawła II w Elblągu, czy zdobycie – także w 1999 roku – Mistrzostwa Świata Formacji Standardowych przez Elbląski Klub Tańca Jantar. Jest też świętowana 20. rocznica wstąpienia Polski do NATO.

Do namalowania kwiatami tych żywych dywanów potrzeba około stu tysięcy roślin. Są obsadzone gatunkami kwiatów długo kwitnących, takimi jak: begonie, żeniszki, mrozy, rezyna czy aksamitki. To rośliny pochodzące z południa Europy czy Azji Mniejszej, trwałe i świetnie radzące sobie w trudnych, miejskich warunkach – tłumaczy Leon Budzisiak, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Kwietne dywany zostały posadzone ze specjalnymi hydrożelami, aby wspomóc je w walce z suszą. W razie potrzeby rośliny są podlewane. Kwiatowe dekoracje zdobiące ulice Elbląga co roku są inne. Ale jedna rzecz jest stała – to herb miasta wyrysowany na skwerze ulicy Hetmańskiej. Elbląg był już wiele razy nagradzany za urodę tych ozdób, które od lat projektuje architekt krajobrazu Iwona Morawska.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, kwiaty, nato, rocznice, Leon Budzisiak, wizyta Papieża, kwietne kobierce, Elbląski Klub Tańca Jantar
Liczy się urok, atrakcyjność i aktywność mieszkańców. Rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu Wieś z inicjatywą

Rekordowa liczba 21 miejscowości zgłosiła się do udziału w konkursie "Wieś z inicjatywą". To już 19. edycja rywalizacji. Jej organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Elblągu. Od...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV