Dariusz Sargalski przypomina: grodzenie brzegów jezior i rzek jest nielegalne
Wody Polskie podpisały umowę na prace, które mają zapobiec zalewaniom terenów przylegających do rzeki Dymer w gminie Biskupiec. Mówił o tym w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn dyrektor Zarządu Zlewni w Olsztynie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Dariusz Sargalski.
Prace już się rozpoczęły i mają potrwać pół roku. Obejmują m.in. regulację koryta rzeki na długości półtora kilometra i umocnienie skarpy wzdłuż rzeki.
Przewidziane jest odmulanie i odchwaszczanie rzeki, co może rozwiązać problemy związane z dużymi opadami
– powiedział Dariusz Sargalski.
Trwają także prace nad stworzeniem koncepcji działań w Bartągu, gdzie latem został przerwany wał przy Łynie i woda wylewała się na pobliskie pola. Wody Polskie planują przeprowadzenie badań i opracowanie koncepcji zabezpieczenia odcinka Łyny od Bartąga do Olsztyna i przeprowadzenie robót budowlanych – w tym pogłębianie koryta rzeki i umocnienie jej brzegów. Na ten projekt ma być przeznaczonych 14 i pół miliona zł.
Tematem rozmowy były także nielegalne pomosty i ogrodzenia przy jeziorach czy rzekach. Dariusz Sargalski przypomniał na naszej antenie, że stawianie ogrodzeń, które uniemożliwiają swobodne przejście nad brzegiem, jest niezgodne z prawem. – Prowadzone kontrole przynoszą efekty – uważa.
Właściciele nielegalnych ogrodzeń zobowiązani są do ich likwidacji. Mieliśmy taki przypadek, kiedy jedna osoba nie chciała tego zrobić. Sprawa znalazła swój finał w sądzie
– dodał Dariusz Sargalski.
Dyrektor olsztyńskiej zlewni Wód Polskich zaapelował też, by zgłaszać do nich wszelkie nielegalne ogrodzenia oraz pomosty nad jeziorami czy rzekami. Przypomnijmy, że właściciele działek przyległych do publicznych wód śródlądowych nie mogą grodzić nieruchomości w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegowej.
Posłuchaj rozmowy Aleksandry Skrago
Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska