„Rzemieślnicy odpowiadają na wyzwania przyszłości”. Posłuchaj Porannych Pytań
Są zawody, które warto reaktywować, bo jest na nie duże zapotrzebowanie na rynku. Adam Przybysz, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn mówił o tym, że obecnie brakuje m.in. kowali czy zdunów.
Jest dla nich miejsce na rynku.
My, jako izba rzemiosła, idziemy z zapotrzebowaniem, postępem i z duchem czasu. Jeśli jest zapotrzebowanie to staramy się, żeby reaktywować i wznawiać te zawody. Oprócz zduna mamy zawody deficytowe jak cieśla, dekarz czy lakiernik samochodowy
– powiedział Adam Przybysz.
Obecnie Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości zrzesza około 1500 zakładów pracy, w których pracuje 15 tysięcy osób. Przynależność do cechu to korzyści – m.in. pomoc prawna i księgowa oraz przygotowanie do egzaminów czeladniczych.
Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości podkreślił w Radiu Olsztyn, że fachowcy nie muszą konkurować z robotyzacją czy sztuczną inteligencją. Rzemieślnik może z sukcesem utrzymać się na zmieniającym się rynku.
Pracuje rozumem, rękoma, ale przede wszystkim sercem. Myślę, że jeśli połączy te elementy współczesności – rozwoju, robotyzacji i sztucznej inteligencji – to naprawdę osiągnie sukces. Ten sukces widać też na każdym kroku – kiedy idziemy do sklepu po pieczywo czy wędlinę, to szukamy rzemieślniczych, dobrych wyrobów
– dodał.
Zrzeszeni w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła fachowcy oczekują jednak zmian legislacyjnych, które ułatwią prowadzenie ich działalności gospodarczej.
Posłuchaj rozmowy Aleksandry Skrago
Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska