Co zrobić, by żywienie zbiorowe było zdrowe? O tym dyskutowano w Olsztynie
Co zrobić, by zbiorowe żywienie było bezpieczne, ekonomiczne i zdrowe? O tym dyskutowano na konferencji zorganizowanej przez Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie.
Frekwencja dopisała, bo to temat ważny, dotyczący szkół, przedszkoli, internatów, domów pomocy społecznej czy szpitali. Jak przekonuje Ryszard Piórkowski, dyrektor placówki, wystarczy znać elementarne zasady dystrybucji żywności – czyli czytać etykiety.
Obecny na spotkaniu wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przekonywał, że to ważny temat, bo dotyczy prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży, ale także ludzi specjalnej troski.
Jednym z ważnych tematów było także poszukiwanie rozwiązań, które mają przeciwdziałać otyłości wśród dzieci i młodzieży. Zdaniem Janusza Dzisko, warmińsko-mazurskiego inspektora sanitarnego, instytucje zajmujące się żywnością powinny według swoich kompetencji podejmować różne działania, jak swego czasu Sanepid, który wkroczył do sklepików szkolnych.
Od lat działania takie podejmuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jak przekonuje Andrzej Szczapa organizowane są najróżniejsze przedsięwzięcia, które mają przekonać dzieci do jedzenia warzyw i owoców.
Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia nadwagę i otyłość ma 32% polskich dzieci w wieku 7-9 lat.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska