Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

CBOS: ponad połowa Polaków ma problem ze zbyt dużą wagą

Fot. Fotolia.com

 

Ponad połowa Polaków (59 proc.) ma problem ze zbyt dużą wagą, w tym 38 proc. z nadwagą, a 21 proc. z otyłością – wynika z opublikowanych w czwartek wyników badania CBOS. 39 proc. respondentów ma wagę w normie, a 2 proc. niedowagę.

Klasyfikacja badanych odbyła się na podstawie wskaźnika BMI, który jest obliczany przez podzielenie masy ciała wyrażonej w kilogramach przez kwadrat wzrostu wyrażonego w metrach.

CBOS podaje, że z analiz wynika, iż nadwaga wiąże się przede wszystkim z płcią i z wiekiem badanych. Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Częstość jej występowania zwiększa się też wraz z wiekiem. Analizy pokazują też, że mężczyźni w młodszym wieku częściej niż kobiety zaczynają mieć problem z nadwagą. Wśród mężczyzn już w grupie wiekowej 25-34 lata nadwaga zaczyna przeważać nad wagą prawidłową, a u kobiet nadwaga zaczyna przeważać dopiero po 45. roku życia, a wyraźnie – po 55. roku.

Wskaźnik masy ciała wiąże się z samooceną stanu zdrowia. W większości zadowoleni ze swojego stanu zdrowia są ankietowani z wagą prawidłową (77 proc.) oraz z nadwagą (66 proc.). Wraz ze wzrostem wagi rośnie odsetek badanych negatywnie oceniających swój stan zdrowia. Wśród osób z wagą prawidłową o złym stanie zdrowia mówi 6 proc. respondentów, nieco częściej ta odpowiedź pojawia się wśród osób z nadwagą (8 proc.), a najczęściej źle oceniają swój stan zdrowia osoby otyłe (16 proc.).

Wskaźnik masy ciała wiąże się także z oceną własnego wyglądu. Do najbardziej zadowolonych należą badani z wagą prawidłową (82 proc.), nieco mniej – z nadwagą (70 proc.). Najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu są osoby z otyłością (59 proc.).

Z sondażu wynika, że stosunkowo niewielu Polaków stosuje specjalne diety. Przyznaje się do tego co dziesiąty badany spośród osób z wagą prawidłową (10 proc.) i co czternasty badany z nadwagą (7 proc.). Wśród osób otyłych jedna siódma (14 proc.) stosowała dietę w ciągu ostatniego roku.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), między 4 a 11 lipca br., na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

 

 

Więcej w otyłość, nadwaga
Otyłość to choroba cywilizacyjna. Posłuchaj reportażu pt. Dogonić życie

Otyłość to choroba cywilizacyjna. W Polsce cierpi na nią ¼ populacji. Otyłości towarzyszą inne choroby, takie jak: nadciśnienie, cukrzyca czy kłopoty z tarczycą. W wielu przypadkach...

Zamknij
RadioOlsztynTV