Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zginął ratując innych. Mieszkańcy Pisza wstrząśnięci tragiczną śmiercią 14-latka

Fot. KPP Pisz

W Piszu i całej gminie wprowadzono trzydniową żałobę po śmierci bohaterskiego 14-latka. Ernest zginął we wtorek próbując ratować żeglarzy z Krakowa, których łódź zahaczyła o linię wysokiego napięcia.

Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski poinformował na antenie Radia Olsztyn, że wystąpił o przyznanie mu tytułu Zasłużonego dla Miasta.

Złożyłem już projekt uchwały do rady miejskiej, aby temu młodziutkiemu mężczyźnie, bohaterskiemu, który zawstydził nas, który pokazał nam, jaka powinna być właściwa postawa człowieka – w czasach, kiedy ludzie się kłócą – tytuł Zasłużonego dla Miasta Pisza. Tytuł ten jest od 20 lat przyznawany. Posiadają go cztery osoby, Ernest będzie piąty.

00:00 / 00:00

O uhonorowanie bohaterskiego nastolatka zawnioskował też poseł Prawa i Sprawiedliwości z Pisza, Jerzy Małecki.

Wystąpiłem do pana wojewody, żeby wystąpił o odznaczenie. Niestety, to nie przywróci mu życia, ale może w jakiś sposób pokaże – ten bohaterski przykład – jak ludzie mają postępować.

00:00 / 00:00

14-letni Ernest trenował piłkę nożną. Poseł Małecki podkreślał na antenie Radia Olsztyn, że sport znakomicie kształtuje charakter.

Jestem w szoku do tej pory. Znam rodziców. Słyszałem o dokonaniach Ernesta. Wiem, że był sportowcem i dzięki temu nie wahał się skoczyć, by pomóc ludziom, którzy o tę pomoc prosili. Niestety, za swój bohaterski czyn zapłacił życiem.

00:00 / 00:00

Rodzina chłopca została objęta pomocą psychologiczną. Natomiast wstrząśnięci tą tragedią mieszkańcy miasta wyszli z inicjatywą zorganizowania wieczorem marszu.

Ja nie potrafię rozmawiać normalnie o tej tragedii. Jesteśmy przybici, ale też jestem dumny z mieszkańców mojej gminy, mojego miasta, którzy zaproponowali też takie wspólne spotkanie dziś o godz. 20 na rynku, żebyśmy zrobili przemarsz, poszli na miejsce tej tragedii

– dodał burmistrz Andrzej Szymborski.

Przypomnijmy, do tragicznego wypadku doszło na rzece Pisie. Niedaleko mostu kolejowego jacht zahaczył o linię energetyczną. Prąd poraził 6 znajdujących się na pokładzie osób. Dwie z nich – w tym sternik – wpadły do wody. Całą sytuację widział z brzegu 14-letni Ernest, który od razu ruszył na pomoc. Wskoczył do wody, ale wtedy prawdopodobnie doszło do kolejnego wyładowania i chłopak zniknął pod powierzchnią. Ratownicy po poszukiwaniach wyłowili jego ciało.

Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Posłuchaj całej rozmowy z burmistrzem Andrzejem Szymborskim

Posłuchaj całej rozmowy z posłem PiS, Jerzym Małeckim

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Niebojewska

Żałoba w Piszu, flagi z kirem opuszczone do połowy masztu

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pisz, żeglarze, Andrzej Szymborski, Jerzy Małecki, śmierć chłopca, wypadek na rzece
Żałoba w Piszu, flagi z kirem opuszczone do połowy masztu

Burmistrz Pisza wprowadził w środę w mieście żałobę po śmierci 14-latka, który utonął ratując dwóch porażonych prądem żeglarzy. Chłopiec otrzyma także tytuł zasłużonego dla miasta Pisza....

Zamknij
RadioOlsztynTV