Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakład Recyklingu Akumulatorów w Korszach nie może dalej działać. Decyzja jest prawomocna

Jeden z protestów mieszkańców Korsz. Fot. K. Kaszubski

Mieszkańcy Korsz odetchnęli z ulgą. Zakład Recyklingu Akumulatorów Sznajder Batterien nie może dalej działać.

Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski stwierdził wygaśnięcie pozwolenia zintegrowanego dla firmy. Decyzja jest prawomocna. O zamknięcie zakładu utylizacji akumulatorów od wielu lat walczył Komitet na rzecz Ochrony Środowiska i Zdrowia Mieszkańców miasta Korsze. Protesty zaczęły się w 2014 roku, kiedy u dzieci wykryto podwyższone stężenie ołowiu we krwi.

W sprawę zaangażowała się senator Lidia Staroń, która m.in. złożyła zawiadomienie do prokuratury i interweniowała u ministra środowiska. Radiu Olsztyn podkreślała, że to sukces mieszkańców.

00:00 / 00:00

W czerwcu 2019 roku były dyrektor Zakładu został prawomocnie skazany za dopuszczenie do zanieczyszczenia ziemi, wody i powietrza w odległości co najmniej 200 metrów od terenu zakładu w stopniu, który mógł stworzyć potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Sławomir W. musiał zapłacić 30 tysięcy złotych grzywny i 20 tysięcy złotych nawiązki.

Miesiąc później, w lipcu 2019, Zakład Sznajder Batterien wstrzymał produkcję na czas nieokreślony. Dzisiaj formalnie został zamknięty.

 

Autor: K.Kantor
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Korsze, recykling, utylizacja, akumulatory
Problem wraca jak bumerang. Porzucone wraki samochodów w Elblągu

W ubiegłym roku elbląska Straż Miejska odnotowała ponad 200 przypadków dotyczących porzuconych w różnych częściach Elbląga wraków samochodów. Nie wszystkie pojazdy okazywały się nieużywane. 25 aut,...

Zamknij
RadioOlsztynTV